Prawdziwa miłość musi poradzić sobie z trudami i udźwignąć cudze niedomaganie. Zapominalska kotka Mog przypomina, że nawet, gdy ktoś ma jakiś problem (ze sobą), należy go doceniać, szanować i mimo wszystko kochać. Ponadto ta opowieść pokazuje, że czyjeś wady mogą czasem przerodzić się w niewątpliwe zalety.
Wydaje mi się, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedną tworzą ci, którzy otwarcie przyznają się do kochania kotów, a drugą tacy, którzy jeszcze nie dali sobie szansy na zaznania kociej miłości. Jako, że należę do zadeklarowanych miłośników kociaków, przepadłam widząc okładkę tej książki. Moja córka podziela zachwyt i domaga się czytania o kotce, która niestety o wielu rzeczach nie pamięta. Mog zapomina, że jadła kolację, że nie potrafi latać. Zapomina też, do czego służą "kocie drzwiczki" - co akurat całkiem słuszne. Nie podoba mi się fakt, iż klasyka literatury brytyjskiej utrwala myślenie o kocie jak o niezależnej istocie wychodzącej, bo to przyczynek do zwierzęcej (i ludzkiej - jeśli coś złego wydarzy się kotu) tragedii, natomiast zrzucam to na karb braku świadomości, jaki towarzyszył czasom powstawania tej serii. Judith Kerr stworzyła bowiem serie o kotce Mog ponad 50 lat temu, co przekłada się na konkretne myślenie o kotach. Niemniej, ta krótka opowieść niesie w sobie coś pięknego i mądrego.
Między wierszami czai się sporo miłości i doceniania. Dorosłe reagowanie na zapominalstwo kotki (kwitowane słowami "utrapienie z tym kotem") miesza się z dziecięcym uczuciem i swoistym uwielbieniem kotki. Na uwagę zasługują piękne ilustracje. Proste, nie przesadzone, nie przejaskrawione. Kreski autorki, jak i jej słowa trafiają do umysłu i serca malucha, a Mog staje się nieco nieporadną, ale bardzo kochaną przyjaciółką. Bestsellerowa książka dla Dzieci daje więc sporo radości i ugruntowuje empatię.
ZAPOMINALSKA KOTKA MOG
JUDITH KERR
WYDAWNICTWO MAMANIA
STRON: 40
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz