Strony
▼
czwartek, 28 grudnia 2017
MGNIENIE - Marcel Woźniak
Każdy człowiek ma przynajmniej dwie twarze, zwykle skrajnie różne. Przez lata gromadzimy maski sprawdzające się w danych okolicznościach. Nierzadko morderca ma też "ludzką" twarz, a stróż prawa odznaką kamufluje swoje mroczne "ja". Ponoć nic nie jest takie jak się wydaje. Skąd więc detektyw wiedzieć ma gdzie między morderstwem a zaginięciem leży prawda? I dlaczego szuka jej w kostnicy, mimo, że wierzy, iż jego porwana córka żyje? I czemu niektórzy sądzą, że to "Brodzki jest winny"?
poniedziałek, 18 grudnia 2017
SZCZENIACZKI - Forza 10 intestinal active
piątek, 8 grudnia 2017
GRZECH - Max Czornyj
Gdy magiczny grudzień przynosi nie tylko śnieg, ale i zbezczeszczone ciała młodych kobiet, świat wydaje się być mocniej zmrożony. Coroczne polowanie na promocje zmienia się w pościg za człowiekiem, który zapracował na to, by nie określano go tym mianem. Trudno jednak znaleźć odpowiednie słowo, gdyż nawet "morderca" wydaje się być w tym przypadku pieszczotliwe. Ludzie reagują różnie. Jedni zapominają o świętach, inni zaczynają się modlić. To drugie jest jednak nie na miejscu. Grzech zalewa bowiem ulice Lublina i każe przypuszczać, że tym razem największy prezent pod choinką znajdzie ktoś piszący nietypowe, enigmatyczne listy wywołujące niepokój. Adresatami są rodziny, dla których puste miejsce przy stole nabiera zupełnie innego znaczenia.
SAMOTNOŚĆ WE DWOJE - Agnieszka Lis
Czasem między kochających się ludzi wdziera się rutyna tworząca mur dzielący ich wspólne życie na dwa niezależne, spotykające się pod jednym dachem. Brakuje rozmów, czułości, bliskości. Obojętność i niezrozumienie przykrywają uczucie i każą o nim zapomnieć. Zdarza się, że spragniony uwagi człowiek próbuje odnaleźć szczęście w cudzych ramionach lub w pracy. Ucieka z domu, od smutnego życia, które miało przecież wyglądać zupełnie inaczej. Nierzadko słowo "rozwód" działa jak zimny prysznic. Otwiera oczy, usta i pozwala wsłuchać się w głąb siebie. Zauważyć to, co przez lata było przemilczane lub zamiecione pod małżeński dywan. "Samotność we dwoje" zdarza się w wielu związkach i boli bardziej, niż ta znoszona w pojedynkę.
czwartek, 23 listopada 2017
WSZYSTKIE MOJE KOBIETY - Janusz Leon Wiśniewski
Gdyby pewien wybitny matematyk miał sprowadzić swoje życie do równania musiałby dodać do siebie wiele kobiet i każdą z nich rozpisać za pomocą innych emocji. Niektóre z nich zajęłyby sporo miejsca, inne nie wnosiłyby do zapisu zbyt wiele. Różnic byłoby mnóstwo - ich wiek, kolor włosów, charakter. Dzielenie życia występowałoby jedynie na chwilę i każdorazowo wyglądałoby inaczej. Patrząc na te swoiste cyferki widać, że dodając do siebie służbowe obowiązki nierzadko odejmuje się szczęście. Jaki jest więc wynik... życia? I kogo on zadowala?
wtorek, 14 listopada 2017
PUDEŁKO Z MARZENIAMI - Magdalena Witkiewicz i Alek Rogoziński
A gdyby tak Mikołaj przyjmował pisemne pragnienia przez cały rok i starał się je spełniać w trybie pilnym? Gdyby jego "fabryka" mieściła się w polskiej restauracji, gdzie ciepła, młoda kobieta uśmiecha się podając szarlotkę, mimo, że wcale nie jest jej do śmiechu? O co prosiłby przybyły na miejsce mężczyzną, który jest za ładny na księdza i ma niecne plany związane z pewnym świętym? I co w liście napisałaby starsza Pani, która nie lubi kłopotów a jest... "wciągnięta na członka"?
Pewne jest, że byłby magiczny, przytulny i wesoły kawałek świata, a "Pudełko z marzeniami" pomieścić musiałoby wszystko, od zdrowia, poprzez nowy biust, aż do... duetu Witkiewicz&Rogoziński.
poniedziałek, 13 listopada 2017
JUTRO BĘDZIE NORMALNIE - Agnieszka Lis
Normalność kobiety kurczy się do codziennych obowiązków przeplecionych marzeniami. Dobę przepełnia wstawianie prania, robienie obiadu, ubieranie dziecka i dbanie o męża. Gdzieś pomiędzy zakupami a zmywaniem naczyń znaleźć można lukę. Niewielką, ale wystarczającą, by wcisnąć w nią piękny domek z tarasem, na którym czas płynie wolniej i pozwala na chwilę dla siebie. To wszystko wydarzyć może się "jutro", mimo, że od lat każdy nowy dzień wygląda identycznie jak poprzedni. Identycznie albo gorzej, o co dba teściowa, która przecież "zawsze chce dobrze". O dziwo to wcale nie jest normalne. Jest smutne, codzienne i pozbawione nadziei. Jest ludzkie, a ludzie powinni marzyć o tym, że "jutro będzie normalnie".
wtorek, 7 listopada 2017
WIĘKSZOŚĆ BEZWZGLĘDNA - Remigiusz Mróz | W kręgach władzy, tom II
Obiecujący, młody i pewny siebie poseł przykuty do wózka niemalże podkreśla fakt, iż polska polityka kuleje. Postawienie jej na nogi jest praktycznie niemożliwe, szczególnie gdy ludzie teoretycznie z jednej drużyny strzelają do innej bramki. "Mecz" wydaje się być ustawiony, a głowa państwa zastraszona lub przygnieciona ilością problemów. Pani prezydent stara się zapanować nad ogólnym chaosem i połączyć zawodowe obowiązki z zobowiązaniami rodzinnymi. O dziwo przedkładanie spraw wielkiej wagi ponad córkę, męża i szacunek do siebie samej wynika z chęci ochraniania najbliższych. Większość Bezwzględna udowadnia więc, że każdy polityk, mimo wszystko wciąż jest człowiekiem, choć mało kto z nich może mówić o człowieczeństwie.
ZAMEK Z PIASKU - Magdalena Witkiewicz
Podobno kobieta zmienia się po urodzeniu dziecka, przewartościowując cały swój świat i podejście do mężczyzny. Przestaje widzieć w nim partnera, znikają tematy do rozmów, krążące wokół spraw innych niż rodzicielstwo. Czasem zdarza się, że "Zamek z piasku" burzy się z powodu braku ciąży. Codzienność przelewa się przez palce, zostawiając na nich jedynie strzępki dobrych wspomnień. Powstaje podatny grunt pod zdradę. Niekoniecznie fizyczną, czasem emocjonalną. O dziwo, nie zawsze wynika ona z braku miłości. Czasem popycha do niej nadmiar uczuć, które nie mogą odszukać konkretnego ujścia.
poniedziałek, 6 listopada 2017
LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - Jesień.
Jeśli myśląc o psie widzimy miarowo ruszający się koc, to znaczy, że nadeszła jesień i nasze stworzenie przypomina słonia zjedzonego przez węża boa w Małym Księciu. A kiedy ten "koc" głuchy jest na wszystko, oprócz słowa "miska", oznacza to, że jesteśmy opiekunami boksera.
Zrobiło się zimno, psy potrzebują więcej kalorii na utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała a więc tym samym większej ilości pożywienia. Missi bezbłędnie zasygnalizowała że to już ten moment.
poniedziałek, 23 października 2017
PAMIĘTNIK DIABŁA - Adrian Bednarek
Zaglądając do psychiki mordercy, widzi się nie tylko zło, jakie ma ochotę wyrządzić, ale i to, którym go dotknięto. Dostrzegając w nim człowieka, zauważyć można w jego umyśle rany tak głębokie, jak te, które sam zadaje. Efekt jego "pracy" mrozi krew w żyłach i sprawia, że chciałoby się zafundować mu identyczną rzeź, a mimo to obserwując jego życie, przygotowania do "polowań" i emocjonalną wojnę jaką toczy w sobie, człowiek darzy go sympatią. Snobistyczny Kuba Sobański lubiany jest przez wielu i toczy na pozór normalne życie, w którym znalazło się miejsce na kobietę, znajomych, studia i hobby. To ostatnie zdecydowanie odbiega jednak od normy, gdyż sprowadza się do kolekcjonowania ofiar i ich strachu. Wybiera młode, szczupłe, ciemnowłose dziewczyny - idealne, by ukarać je za swoją przeszłość. Jako jego typ, przyznać muszę, że się polubiliśmy, mimo brutalności, którą pomieścił jego pamiętnik. Pamiętnik Diabła.
poniedziałek, 16 października 2017
OSKARŻENIE - Remigiusz Mróz
Gdy po czterech latach od zapadnięcia skazującego wyroku za brutalną zbrodnię pojawiają się nowe dowody na niewinność osadzonego, wraz z nimi przychodzi nadzieja. Rodzi się szansa na odbudowanie życia więźnia, szczególnie, jeśli do gry wkracza bezwzględna Joanna Chyłka. Jej ciekawość rozbudza nie tyle wiadomość od żony Tesarewicza, co ostatnia, postawiona na drugi dzień od kontaktu kropka w postaci ciała tej kobiety. "Świeży trup" działa na prawniczkę jak krew na rekina. Każe jej szukać i atakować. I o ile w ostatnim czasie Joanna miewa nietypowe "zachcianki" i musi pogodzić się z tym, że jej organizm odrzuca to, co dotąd było podstawą jej diety, o tyle ochota na danie główne w postaci sądowej batalii się nie zmienia. Ma apetyt na zwycięstwo. Szybko jednak okazuje się, że jest ono doprawione strachem o najbliższych. Sprawa bowiem zaczyna łączyć się z przeszłością Kordiana Oryńskiego, który poniekąd jest czułym punktem niezniszczalnej Chyłki.
wtorek, 3 października 2017
MAGDALENA WITKIEWICZ - 9 LAT W KORONIE!
Ona pisze. Jedną ręką szydełkując i głaszcząc kota, drugą wystukując wiadomość - "druga zmiana obecna? Myślisz, że powinnam ją zachorować?". I tak, od 22:00 do 3:00-4:00 nad ranem bezkarnie obdarza ludzi chorobą, zdradą czy jedną czereśnią w ogrodzie i mówi, że może bo "telewizję ogląda i gazety czyta", więc się zna. I w sumie ma rację. A potem mówi dobranoc i zasypia, gdyż w jej prywatnej książce za dwie, trzy godziny rozpoczyna się rozdział pod tytułem "wyprowadzanie dzieci". O nieludzkiej porze wyprowadza więc dwójkę z ich pokoi, domu, samochodu i odstawia pod szkołę, po czym odsypia wszystkie bohaterki, które w nocy, na jej rozkaz chodziły bez majtek. A potem otwiera oczy, i gdzieś pomiędzy wstawianiem prania a gotowaniem obiadu pyta: "a może oni by się już puknęli?". Pytam: "co?", bo Szkoły żon nie skończyłam, a ona tłumaczy, że jedynie picie wina miała na myśli. Szczerze mówiąc nie bardzo jej wierzę biorąc pod uwagę fakt, że ona, Magdalena Witkiewicz zawsze, od dziewięciu lat kończy... (z) happy endem.
wtorek, 26 września 2017
MISSI - LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE
Po półtora roku stosowania karmy, warto historię Missi przedstawić w pigułce.
Missi to malutka, drobna bokserka, odebrana interwencyjnie przez Pogotowie dla Zwierząt i Fundację SOS Bokserom z pseudohodowli. W chwili odbioru miała dwa miesiące i ważyła 1 kg. Wyglądała jak szkielet pokryty skórą i skąpą sierścią. Była skrajnie wychudzona, wyziębiona, bardzo zarobaczona. Lekarze dawali jej dobę.
Zaczęła się nierówna walka o jej zdrowie, a właściwie o życie…
10.03.2013 (www.sosbokserom.pl)
"Missi jest bardzo słaba, pobraliśmy jej krew, ma dużą anemię. Wczoraj jej stan był ciężki, lekarze dawali jej bardzo małe szanse na przeżycie. Mała była wyziębiona, temperatura jej ciała wynosiła 33,6 stopni, musieliśmy ją ogrzewać poduszką elektryczną. Dostała od razu kroplówki dożylnie, nie mogliśmy się wkłuć w łapkę i lekarz musiał założyć wenflon na szyi. Nie chciała jeść, nie mogła chodzić, nie miała nawet siły usiąść, jej główka od razu opadała. Noc była decydująca, a dla nas nieprzespana. Malutka przeżyła i dzisiaj jest już lepiej. Kolejna wizyta w klinice i kolejna kroplówka, odrobaczenie, antybiotyk. Musimy nosić maleństwo cały czas na rękach, odstawiona od razu bardzo płacze. Temperatura ciała wzrosła do 36 stopni, powinna mieć 38. Mamy nadzieję, że z dnia na dzień będzie coraz silniejsza i zacznie normalnie funkcjonować."
Zaczęła się nierówna walka o jej zdrowie, a właściwie o życie…
10.03.2013 (www.sosbokserom.pl)
"Missi jest bardzo słaba, pobraliśmy jej krew, ma dużą anemię. Wczoraj jej stan był ciężki, lekarze dawali jej bardzo małe szanse na przeżycie. Mała była wyziębiona, temperatura jej ciała wynosiła 33,6 stopni, musieliśmy ją ogrzewać poduszką elektryczną. Dostała od razu kroplówki dożylnie, nie mogliśmy się wkłuć w łapkę i lekarz musiał założyć wenflon na szyi. Nie chciała jeść, nie mogła chodzić, nie miała nawet siły usiąść, jej główka od razu opadała. Noc była decydująca, a dla nas nieprzespana. Malutka przeżyła i dzisiaj jest już lepiej. Kolejna wizyta w klinice i kolejna kroplówka, odrobaczenie, antybiotyk. Musimy nosić maleństwo cały czas na rękach, odstawiona od razu bardzo płacze. Temperatura ciała wzrosła do 36 stopni, powinna mieć 38. Mamy nadzieję, że z dnia na dzień będzie coraz silniejsza i zacznie normalnie funkcjonować."
czwartek, 14 września 2017
PORZUĆ SWÓJ STRACH - ROBERT MAŁECKI
Strach, smutek i tęsknota nierzadko stanowią wstęp do uzależnień i autodestrukcji, szczególnie, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Te negatywne emocje towarzyszą Benerowi od sześciu lat. Weszły do jego życia chwile przed tym, gdy na świat miało przyjść jego dziecko i zajęły miejsce żony, po której słuch zaginął. Dziennikarz nie zatracił się jednak w kieliszku, ani innej formie "znieczulania". Szukał, nie tylko swoich bliskich. Zamiast zaginionych pojawiały się kolejne pytania. Każdy dzień przypominał nierówną grę. Grę o życie i szczęście. Grę o spokój sumienia. Aby ją przejść musiał porzucić swój strach. Musiał zejść do podziemia.
wtorek, 29 sierpnia 2017
ÓSMY CUD ŚWIATA - Magdalena Witkiewicz
Nie ma go na liście cudów świata, a mimo to nierzadko matka natura wpisuje go plan podróży. Bywa, że jest pamiątką z wycieczki. Żywą, piękną i wymagającą poświęceń. Zdarza się i tak, że możliwość zachwycania się nim wydaje się być nieosiągalna, bo kobieta przespała odpowiedni moment życiowej wędrówki, lub nie trafiła na właściwą osobę, z którą mogłaby wkroczyć na drogę rodzicielstwa. Zwykle to właśnie ona zdaje sobie sprawę z tego, że "Ósmy cud świata" to cud miłości. Cud narodzin. Do czego jest zdolna, by go zobaczyć? Co jest w stanie zrobić, by móc się nim zachwycić?
wtorek, 22 sierpnia 2017
KOCHAJĄC SYNA - Lisa Genova
Autyzm to więzienie. Więzienie dla dziecka, które gubi się w swoim umyśle i nie potrafi znaleźć drogi do normalności gdzie będzie mogło spojrzeć w oczy mamie, wtulić się w nią, opowiedzieć o swoich lękach. Więzienie dla rodziców, którzy znajdują się w nowym, okropnym świecie nie należącym ani do ich syna, ani do reszty ludzi. Samotność jakiej doświadczają paraliżuje. Jest niezrozumiała nawet dla nich samych. Czasem jednak nie potrzeba "wielu różnych Pokojów w głowie", by się pogubić. Czasem można zrobić to będąc "normalnym" człowiekiem.
poniedziałek, 31 lipca 2017
CZARNA MADONNA - Remigiusz Mróz.
Mężczyzna żegnający się z koloratką i celibatem przez wielu wierzących jest potępiony, szczególnie jeśli do jego życia wprowadzi się kobieta, która "nie daj Boże" zamieszka z nim przed ślubem. Sytuacja nie podoba się nie tylko gorliwym wyznawcom, ale i istotom, które potrafią znacznie więcej niż wytykać palcem. Mimo to Filip jest zaskoczony, gdy znika samolot na pokładzie którego znajduje się jego narzeczona. Początkowo dziwi go też fakt, że maszyna stworzyła na niebie heksagram, a do jego życia wchodzą "goście", których trudno jest wyprosić. Były ksiądz podejmuje jednak walkę. Walkę z potężnymi przeciwnikami, potrafiącymi przerazić nie tylko jego, ale i tych, którzy wszystko obserwują i za sprawą powieści Remigiusza Mroza biorą udział w egzorcyzmach. Czytelnika nie chroni płaszcz Madonny. Doświadczenie to wywołuje więc znaczne emocje, niezależnie od stopnia wiary.
piątek, 21 lipca 2017
ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI - B. A. Paris
W czasach pozorów i iluzji człowiek jest sobą jedynie w zaciszu własnego domu. Po wejściu do niego ściąga nie tylko buty i kurtę, ale i maskę, którą przez lata dopieszcza. W swoich czterech ścianach jest sobą. Nikogo nie musi udawać. Może z rozkoszą oddać się pasjom ukrywanym przed światem. Nieraz więc "Za zamkniętymi drzwiami" ogrywa się horror. Dla niektórych dom nie jest azylem, szczególnie gdy jego ściany przesiąknięte są strachem, płaczem i błagalnym tonem. Idealna para miewa czasem doskonale ukryte tajemnice. Prawdę skrywaną w zamkniętym pokoju i przykrytą pięknymi słowami, romantycznymi gestami i pozornym szczęściem. Fałszywa laurka zachwyca otoczenie. Jedyne co nie pasuje do cudownego życia jest nastolatka z zespołem Downa. A może ona właśnie pasuje najbardziej? Może doskonale nadaje się do domu, w którym z dnia na dzień tragedia się powiększa?
czwartek, 20 lipca 2017
NIE MÓW NIKOMU - Harlan Coben
Lekarz, który z uwagi na swoją praktykę oswaja śmierć i godzi się z nią regularnie, od ośmiu lat żyje w żałobie. Stara się ułożyć sobie życie, choć nie wpuszcza do niego nowej kobiety. Wciąż żyje wspomnieniami. Oddaje się pracy by zagłuszyć smutek po tragicznej śmierci żony. Był z nią praktycznie od zawsze. Od najmłodszych lat. Nawet nie pamiętał swojego świata bez niej. Przez ostatnie lata starał się go odbudować. Stworzyć na nowo. Wszystko jednak posypało się, gdy dostał wiadomość zza grobu. Oszalał z miłości i żalu? A może właśnie przejrzał na oczy?
środa, 19 lipca 2017
LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE | UDAR CIEPLNY | WYBICIE SZYBY
Zrobiło się gorąco, a upały są szczególnie niebezpieczne dla bokserów, buldogów i innych psów brachycefalicznych. Pamiętajcie, w upalne dni, należy zapewnić naszym psom i kotom w miarę możliwości optymalne warunki i nie narażać ich na niebezpieczeństwo udaru cieplnego bądź szoku termicznego. Tak więc, gdy słupek rtęci na termometrze niebezpiecznie idzie w górę, zastosujmy pewne zasady:
poniedziałek, 10 lipca 2017
LOKATORKA - J P Delaney
Podobno człowieka oceniać można na podstawie jego mieszkania. Minimalistyczne, sterylne domy z pustymi ścianami wskazywałyby więc na to, że mieszkańcy odczuwają wewnętrzną pustkę i starają się oczyścić umysł. Białe wnętrze przyciągało kobiety, które chciały wyzbyć się traumatycznych wspomnień i zacząć wszystko od nowa, z czystą kartą. Łączyły je nie tylko przeżycia i życiowy bałagan. Były podobne i obie, w niemal identyczny sposób zaczęły tracić kontrolę. Poddały się urokowi architekta i jego czterem ścianom, które faktycznie wpływały na psychikę. Jedna z nich właśnie w tym niezwykłym domu straciła życie. Podobno pozwoliła, by zatruto jej umysł. Druga "Lokatorka" jeszcze żyła, choć zbliżała się do granicy.
piątek, 7 lipca 2017
KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA. - Lipiec.
Dlaczego rośliny są wredne i jak wygląda pogrzeb organizowany przez ptaki? Jaki smak ma człowiek i czy naprawdę wszyscy jesteśmy kanibalami? Dlaczego w edukacji seksualnej cofamy się do opowieści o bocianach i jaki związek mają góry z "zapaleniem ambicji"? Książkowe odpowiedzi na te pytania niesie najnowszy, wakacyjny (nico skurczony, żeby zmieścił się w bagażu) egzemplarz gazety "Książki. Magazyn do czytania". Przy okazji Nabokov wyprzedzi Wisłocka, Lem trafi na języki (wraz z całym swoim dorobkiem), a Dan Brown okaże się niemile widziany.
poniedziałek, 3 lipca 2017
POWTÓRKA - Marcel Woźniak
wtorek, 27 czerwca 2017
DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT - Peter Wohlleben
Spoglądając w oczy zwierząt widzimy ich mądrość i niezwykłość, a mimo to wciąż niektórzy zastanawiają się nad istnieniem ich duszy. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że istoty te są zdolne do przeżywania swoistej żałoby, odczuwania wstydu i oszukiwania. Patrząc chociażby na wiewiórkę nie myślimy o tym, jakie mieszkanko jest w stanie stworzyć sobie na zimę. Nie wiemy więc, że kieruje się przy tym przezornością i dąży do bezpieczeństwa oraz wygody, a jej wyłożone mchem gniazdo mam dwa wejścia. Nie analizujemy zwierzęcej komunikacji, dlatego nie mamy pojęcia, że kruki opanowały ponad osiemdziesiąt okrzyków, w tym, swój własny 'okrzyk rozpoznawczy'. Skupiając się jedynie na powierzchownym poznaniu tych stworzeń odbieramy sobie szansę na zrozumienie ich. Tymczasem "Duchowe życie zwierząt" mamy na wyciągnięcie ręki. Dosłownie.
poniedziałek, 19 czerwca 2017
ZAPISANE W WODZIE - Paula Hawkins
Są takie miejsca - lasy, urwiska, głębiny - gdzie natura stwarza optymalne warunki do żegnania się z życiem. Swoim specyficznym pięknem wysyła wręcz zaproszenie do ludzi noszących zbyt duży smutek w sercu. Jedna samobójcza śmierć ciągnie za sobą kolejną, jakby dawała przyzwolenie na pożegnanie się ze wszystkimi problemami. Na skraju lasu, nad przepaścią, na brzegu topieliska samobójca zostawia ciężar, który później podnoszą jego bliscy. Dodaje im też do niego pytanie "dlaczego?", na które trudno jest znaleźć dobrą odpowiedź. A ponoć ludzie nawet po śmierci mogą dużo powiedzieć. Ponoć wszystko jest "Zapisane w wodzie". Cała historia. Kilka jej wersji.
czwartek, 8 czerwca 2017
ZAKŁADNIK - Przemysław Borkowski
wtorek, 30 maja 2017
NAJGORSZE DOPIERO NADEJDZIE - ROBERT MAŁECKI - Graviora manent.
poniedziałek, 29 maja 2017
DENIWELACJA - Remigiusz Mróz
Uciekając przed demonami przeszłości można dotrzeć do takiego miejsca, w którym człowiek całkowicie zgubi siebie, a mimo to, nadal będzie dźwigać swój bagaż doświadczeń. Wizja ocalenia kogoś z "pożaru" może wtedy jawić się jako sposób na uratowanie siebie. Na odkupienie swoich win i zagłuszenie wyrzutów sumienia. Bardzo szybko i łatwo można się sparzyć i sprawić, że płomienie dosięgną także tych, których chciałoby się ochronić, szczególnie wtedy, jeśli nie zgasimy pożarów po drodze. Komisarz Wiktor Forst ewidentnie się pogubił. Stanął w ogniu pytań i nieświadomie zaciągnął do niego tych, których nie chciałby wciągać do prywatnego piekła. Remigiusz Mróz go poprowadził.
wtorek, 23 maja 2017
BOKSER JAK MALOWANY. Saal Digital.
wtorek, 16 maja 2017
PROM - Ove Løgmansbø - Remigiusz Mróz
Czasem "koniec podróży" brzmi niepokojąco i zbyt dosadnie, a "atrakcje" w drodze mogą się okazać gorsze od choroby morskiej. Szczególnie nieprzyjemnie robi się w momencie, jeśli następuje on na otwartych wodach, a panująca pogoda sprzyja ogólnej panice. Wszelkie drogi ucieczki zostają odcięte, a kontakt z jednostką umiera, niekoniecznie śmiercią naturalną. Zamknięci na promie ludzie marzą tylko o tym, by w spokoju postawić stopy na lądzie. Nie wiedzą jednak, że i tam nie jest do końca bezpiecznie. Uwięziona na pokładzie policjantka czuje się w obowiązku by ratować sytuacje i dowiedzieć się, co spowodowało przymusowy postój. Z minuty na minutę traci jakiekolwiek panowanie nad sytuacją. Po chwili wolałaby zapewne żyć w niewiedzy. Podobne odczucia ma czekający na nią mężczyzna, mimo, że jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, o ilu rzeczach wolałby nie wiedzieć.
LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - wiosna w sercu psa?
Robi się ciepło, dni są coraz dłuższe, a to sprzyja spacerom, wypadom do lasu czy gonitwie po łąkach. Każdy pies musi się przecież wybiegać, wyspacerować, wyniuchać, co w trawie piszczy i który psi kolega już odwiedził teren. Trudno więc psu zabronić korzystania z uroków lata i pięknej aury. Pamiętajmy jednak o niebezpieczeństwach, które czyhają na naszych podopiecznych.
czwartek, 11 maja 2017
POŁÓW - Remigiusz Mróz - Ove Løgmansbø
Czasem choroba ujawnia się dopiero wtedy, gdy zacznie się grzebać w organizmie. Objawy mogą być uśpione przez wiele lat. Dotyczy to zarówno pojedynczego człowieka, jak i całej społeczności. Do przymusowej "diagnostyki" doprowadzić może nie tylko odgórne zlecenie badań ale i kultywowanie tradycji. I tak z pozoru "zdrowe" Wyspy Owcze zaczynają odczuwać pierwsze symptomy choroby podczas corocznego połowu grindwali. Okazuje się, że ktoś ma na rękach krew nie tylko ssaków z rodziny delfinowatych. Dowodem na to jest ludzka czaszka znaleziona w żołądku jednego z wyłowionych zwierząt. Choroba społeczeństwa przypadkiem daje więc o sobie znać po wielu latach. Skutki odkryć próbują ludzie, którzy nie zawsze mogą się pochwalić zdrowym rozsądkiem lub zdrowym organizmem.
poniedziałek, 8 maja 2017
CZEREŚNIE ZAWSZE MUSZĄ BYĆ DWIE - Magdalena Witkiewicz
fot. Małgorzata Kowalska |
sobota, 6 maja 2017
JUŻ NIE UCIEKAM - Anna Sakowicz - trylogia kociewska.
Kobieta po przejściach, w wieku, w którym według sporej części społeczeństwa nie wypada ryzykować i zmieniać czegokolwiek postanawia walczyć o marzenia. W koronkach i z motylami w brzuchu (co zapewne też nie przystoi) pozwala sobie na życiową rewolucję. Pakuje manatki, sprzedaje mieszkanie i z pokaźną sumką znacznie zmienia lokalizację. Wydaje jej się, że podąża za miłością. Szybko jednak dochodzi do wniosku, że po prostu szuka siebie. Nie ogranicza się do jednego miejsca i w niejednych męskich oczach sprawdza swoje odbicie. Flirtuje i walczy. Zamyka trupy w szafie i wynosi meble ze strychu. Nadaje im nowe życie i tym samym funduje je sobie. Najmocniej odczuwa to, gdy decyduje się na otwarcie wymarzonej kawiarni. Nie bez znaczenia pozostają też wizyty w hospicjum. Wszędzie tam - w nowym miejscu, w nowym świecie, w nowym życiu - próbuje się odnaleźć. I wcale nie uważa, że po czterdziestce jest na to "za stara". Jest odważna i głodna życia, zupełnie jak Autorka książki - Anna Sakowicz.
wtorek, 25 kwietnia 2017
ENKLAWA - Ove Løgmansbø - Remigiusz Mróz
Wyspy owcze. Pięknie, nieco zamknięte i skryte przed światem miejsce, w którym wszyscy się znają, jest na tyle bezpieczne, że ludzie nie mają w zwyczaju zamykać drzwi. Mimo kapryśnej, niezbyt optymistycznie nastrajającej pogody i codziennego wlewania w siebie sporej ilości alkoholu, nie dzieje się tam kompletnie nic złego. Poziom agresji równa się krzywym spojrzeniom i ewentualnemu przemodelowaniu męskiej twarzy. Na tym koniec. Bajkowy świat nie jest więc przygotowany na... czarną owcę, która odpowiada za morderstwo młodej dziewczyny. Od lat 80 taka sytuacja miała miejsce jedynie raz, więc społeczeństwo nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z dnia na dzień sprawa robi się coraz trudniejsza i coraz ciekawsza. Spokojny "inny świat" przeżywa trzęsienie ziemi. Warto to zobaczyć na własne oczy, tym bardziej, że "bilet" nie jest drogi (chwilowo 26 zł).
wtorek, 18 kwietnia 2017
TURKUSOWE SZALE - Latające trumny Remigiusza Mroza.
Niebo kojarzy się z wolnością i ze szczęśliwą, rajską krainą, która gwarantuje odrodzenie. Poniekąd właśnie o to walczyli ludzie wzbijający się w powietrze w "latających trumnach". "Do nieba" szli na własne życzenie i każdorazowo liczyli na to, że uda im się bezpiecznie zejść na ziemię z poczuciem dobrze wykonanej misji. Na wroga polowali nocą, zaraz po wystukaniu w osłonkę prośby, by Bóg miał na nich oko. Strącając przeciwnika przestrzegali kodeksu, który pozwalał wierzyć, że w przestworzach odbywa się wojna między maszynami, nie między ludźmi. Polacy z 307 Nocnego Myśliwskiego Dywizjonu na brytyjskim niebie zapisali historię. Dziś lot do przeszłości funduje Remigiusz Mróz łącząc fakty z (niepokojącą) fikcją literacką. Autor tradycyjnie szybuje wysoko.
wtorek, 11 kwietnia 2017
PSI PAMIĘTNIK. Fotoksiążka Saal Digital Polska.
Jedyną "wadą" zwierząt jest uleganie zbyt szybkiemu uciekaniu czasu. Maleńkie łapy rosną, mordka, może więcej pomieścić, a na ludzkie kolana wdrapuje się pokaźniejszy "słodki ciężar", niż na początku. Oczy nabierają mądrzejszego wyrazu, jakby każdego dnia zauważały coś, czego człowiek nie dostrzega. I choć w ciele kochanego zwierzaka wciąż mieszka szczeniak, który łapie za skarpetki, biega za piłką i tarmosi poduszki, to na zewnątrz zaczynają się pojawiać siwe włoski. Czas biegnie szybciej niż bokser, choć, kiedy ten "żywy pocisk" się rozpędzi, można się pokusić o stwierdzenie, że osiągają podobną prędkość. Radosnego psa, który coś wypatrzył nie sposób dogonić, ale warto spróbować go przywołać (licząc na to, że tymczasowo nie ogłuchł, co się zdarza). Z czasem jest podobnie. Raczej go nie dogonimy, ale możemy przywoływać wspomnienia. Na szczęście.
środa, 29 marca 2017
INWIGILACJA - Remigiusz Mróz - zamach na czytelnika.
Joanna Chyłka dwoi się, by swoje prywatne zawirowania przełożyć na zawodowy sukces. Sprawa nie jest łatwa z powodu "choroby", która mocno wpływa na jej modus operandi. Dolegliwości i okoliczności sprawy modyfikują nie tylko jej sposób działania, ale i podejście do życia. W niezależnej pani mecenas nieśmiało budzi się kobieta, a że w naturze pań leży zmienność, weryfikacji podlega jej pogląd na temat "obcych". Obronę niedoszłego zamachowca utrudnia nie tylko niechęć do "przybyszów", ale i niewątpliwy udział służb. Nie bez znaczenia pozostaje także podjęcie jednej z najważniejszych decyzji w życiu i zmaganie się z jej konsekwencjami.
Chyłka staje do walki. Tym razem jej metody można określić mianem wyjątkowo nietypowych.
czwartek, 23 marca 2017
LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - WIOSNA.
W psim świecie wiosna powinna być wyznaczona jako pora wzmożonej kontroli. Powodów ku temu jest mnóstwo. Nie bez przyczyny marzec jest miesiącem sterylizacji, co oznacza, że wiele lecznic wprowadza program darmowego lub sporo tańszego zabiegu zapobiegającego rodzeniu się nowych, często obciążonych chorobami psów, (które w przeważającej części trafią na ulicę), psim ucieczkom i chorobom powiązanym z burzą hormonalną. Wiosna to też czas zabezpieczenia przeciw kleszczom i pchłom oraz zmiany diety, gdyż zimowy "dodatek" nie jest już potrzebny. Nie zawsze jednak odpowiednie dobranie pożywienia jest sprawą prostą. Są psy, które w tej kwestii wymagają specjalnej troski. Do nich z całą pewnością należy nasza Missi.
poniedziałek, 13 marca 2017
"SZCZĘŚCIE PACHNĄCE WANILIĄ" - Magdalena Witkiewicz
O dziwo "Szczęście pachnące wanilią" może mieć kompletnie różne smaki. Smak macierzyństwa, powrotu do pracy, ciepłej kawy, kawałka tortu niekoniecznie przeznaczonego do jedzenia, czy smak ćwiczeń o czwartej nad ranem (kiedy to każdy normalny człowiek śpi, pomijając matki karmiące i Pisarki). "Szczęście pachnące wanilią" kojarzy się lekko, słodko i niezwykle dobrze. Nie tuczy i z całą pewnością nie zawiera glutenu. Produkuje endorfiny, które malują się na twarzy, szczególnie jeśli o tej życiowej radości pisze (przypuszczam, że o czwartej nad ranem) Magdalena Witkiewicz. Ta książka polepiona jest lukrem macierzyństwa, momentami ściągniętym przez dzieci.
sobota, 11 marca 2017
ODWAŻONA - Danuta Awolusi.
O ile więcej problemów udźwignąć musi kobieta przygnieciona ciężarem dodatkowych kilogramów? Trudno jest zliczyć je wszystkie, szczególnie jeśli wskaźnik BMI wskazuje na to, iż największą tragedią przestaje być fakt braku odpowiedniego rozmiaru w sklepie, czy kąśliwe docinki "życzliwych" spotykanych na każdym kroku. W grę wchodzą już nie tylko względy wizualne i obniżone poczucie wartości, ale i kwestie zdrowotne. Stojąc przy lustrze nie myśli się jednak o osłabionym sercu czy obciążonych stawach. Jeszcze bardziej zapomina się o tym stojąc przed lodówką, czy knajpą serwującą przede wszystkim kalorie. Puste. Nie wnoszące nic dobrego. Przypominające raczej truciznę, która powoli prowadzi do autodestrukcji. Życie ludzi (a w szczególności kobiet) z nadwagą jest dosłownie ciężkie. Danuta Awolusi na własnej skórze przekonała się o tym, że walka z dodatkowymi kilogramami to ten sam kaliber. Autorka wie także, że kobieta "ODWAŻONA" ma zdecydowanie lżej na sercu. Jej książka to spowiedź młodej dziewczyny ważącej 140 kilogramów i gubiącej połowę.
sobota, 4 marca 2017
PANNY ROZTROPNE - Magdalena Witkiewicz - część 2 serii o Milaczku.
"Panny Roztropne" powinny mieć przy sobie zawsze oliwę do lampy, tudzież zapasowe baterie do latarki, która za zadanie ma rozjaśnić staropanieńskie życie i rzucić światło na oblubieńca. Panny roztropne zwykle mają problemy - niezależnie od tego, czy ewentualny obiekt westchnień pojawia się na horyzoncie, czy stoi w cieniu. Bycie (z) taką panną bywa więc kłopotliwe. Kłopotliwe i zabawne. Ich życie przypomina romantyczną komedię w której wątek miłośny nie jest oklepany, chociażby z uwagi na to, że przydarzyć się może w każdym wieku i w każdym... rozmiarze. Doskonale wie o tym Milaczek. Jeszcze lepszą specjalistą jest Magdalena Witkiewicz.
środa, 22 lutego 2017
MILACZEK - Magdalena Witkiewicz - Książkowa komedia romantyczna
Elementarną częścią życia każdej kobiety jest rozpacz. Nierzadko jest to płacz przez łzy spowodowany nadmiarem kilogramów i niedoborem miłości. Wiek też odgrywa ważną rolę, szczególnie jeśli uciekający czas nie zbliża do pierścionka, tudzież innego świecidełka będącego gwarancją przeskoczenia z pozycji starej panny, na pożądany etat żony. A, że na smutek najlepsza jest czekolada, kobiece koło się zamyka. 26 letniej Milence zdecydowanie się zamknęło, choć do pewnego pana się przymilała, a z dietą zaczynała nieraz niebezpieczny romans. Milaczek nie ma szczęścia, ale na wsparcie narzekać nie może. Z pomocą przychodzi nastoletnia ciotka Zosia, zapakowana w 65 letnie ciało (ubrane w seksowne koronki) i siedmioletnia Zuza, która ma bardzo poważne sprawy na głowie. Pies - Parys Antonio, także pomaga. Wyjada wszystko, prócz czarnych żelków.
czwartek, 16 lutego 2017
"Opowieść niewiernej" - Magdalena Witkiewicz - spowiedź kobiety. Kochającej i niekochanej.
"Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz, że Cię nie opuszczę, aż do śmierci". To naszpikowane emocjami zdanie, wypowiadane we wzniosłej chwili, tworzą piękne, puste słowa. Nic nieznaczące. Wszystkie te obietnice nie mają racji bytu w związku, w którym wygasa czułość, namiętność i troska. Co czuje kobieta, która te niedobory chce uzupełnić? Czego żałuje i na co czeka? Czy to zdrada zabija miłość? A może nie ma już czego zabijać. O tym jak smutne jest żebranie o uczucia i ile kosztuje czerpanie ich z innego, niezaobrączkowanego źródła uzmysłowić może tylko "Opowieść niewiernej". Szczególnie jeśli pisze Magdalena Witkiewicz.
środa, 15 lutego 2017
KARUZELA - Agnieszka Lis - "...i że cie nie opuszczę... aż do śmierci"
Świat kręci się zwykle wokół kariery, pieniędzy i spełniania materialnych marzeń. To, co ważne rozmazuje się, ale przepełnia nas myśl o tym, że mamy jeszcze czas żeby to dostrzec. Mamy całe życie. Nie myślimy jednak o tym, że ilość naszych dni jest policzona. Może ich być za mało. Co gorsza każdy z nich może być naznaczony bólem, cierpieniem i strachem. I przestajemy skupiać się na tym, że dzieciom trzeba kupić nowe buty, koniecznie markowe. Zaczynamy się zastanawiać kto o to zadba, gdy nasz czas na to się skończy.
Rzadko brakuje mi słów. Rzadko mam problem z zebraniem myśli, które mnożą się w zaskakującym tempie. Po "Karuzeli" Agnieszki Lis nazwać ich nie potrafię, bo żadne słowa nie oddadzą tego co zawarte jest w książce. Tego bólu i smutku nie można przekazać. Na tą Miłość brakuje określeń. Tą prawdę można tylko wyczytać.
piątek, 3 lutego 2017
DO TRZECH RAZY ŚMIERĆ - Alek Rogoziński - Róża Krull na tropie 1.
Czasem przychodzi taki dzień, kiedy się człowiek zastanawia nad swoją normalnością i dochodzi do wniosku, że reagowanie śmiechem na cudze nieszczęście nie jest oznaką zdrowia psychicznego. Myśl o tym, że na leczenie za późno przychodzi, kiedy zaczyna bawić morderstwo, nawet książkowe. I choćby się chciało zachować powagę, to nazwisko Księcia Komedii Kryminalnej na okładce gwarantuje, że nic z tego nie wyjdzie. Pocieszająca jest myśl, że 9 na 10 osób czytających książki Alka Rogozińskiego zareagują tak samo, co oznacza, że nie jest się jedyną osobą, którą śmiertelnie poważny temat rozbawi. Wydaje mi się, że "Do trzech razy śmierć" nie zadziała poprawnie jedynie na osoby, które w wyniku bliskiego kontaktu z chirurgiem plastycznym zachowują stale kamienną twarz.
środa, 1 lutego 2017
LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - po roku stosowania karmy.
Powody do świętowania skłaniają do refleksji, szczególnie jeśli szepczemy wtedy psu do ucha "wszystkiego najlepszego". W styczniu Missi skończyła 5 lat, a Saba stała się 7 letnim szczeniakiem. U obu przybyło siwych włosków, a spojrzenie momentami wydaje się mądrzejsze (choć szybko w oczach pojawia się stały element w postaci diablików, które gwarantują dziecięcą zabawę i szaleństwo). Wspominając czasy, kiedy istoty drące skarpetki były zdecydowanie mniejsze przeglądnęłyśmy stare zdjęcia, dochodząc do wniosku, że nasze psy jeszcze nigdy nie wyglądały i nie czuły się tak dobrze. Ich stale filigranowe ciałka postanowiły się nareszcie zaokrąglić (choć "wcięcie w talii" wciąż się pięknie prezentuje :) ), sierść jest błyszcząca, oczy zdrowe i - co najważniejsze - dolegliwości układu pokarmowego zniknęły jak ręką (albo miską) odjął.
Ewidentnie zmiana na plus nastąpiła po odnalezieniu idealnej karmy. U Missi dieta trwa rok. To był dobry rok. Smaczny i zdrowy. :) Nasz mikrobokser jest szczęśliwy, a my możemy cieszyć się widoczną poprawą.
Ewidentnie zmiana na plus nastąpiła po odnalezieniu idealnej karmy. U Missi dieta trwa rok. To był dobry rok. Smaczny i zdrowy. :) Nasz mikrobokser jest szczęśliwy, a my możemy cieszyć się widoczną poprawą.
wtorek, 31 stycznia 2017
BYŁ SOBIE PIES - W. Bruce Cameron - Ten świat jest naprawdę pomerdany.
"Był sobie pies" (W. Bruce Cameron) to niesamowita spowiedź psa. Główny bohater na swoich czterech łapkach przemierza świat i pozwala nam spojrzeć swoimi oczami na człowieka, schronisko, pseudohodowlę, hodowlę i weterynaryjny gabinet, a także na życie psa pracującego. Psie emocje wylewają się z tej książki i potwierdzają fakt, że "ten świat jest naprawdę pomerdany".