Bokser - pies bez wad, ale czy na pewno? Ciężko znaleźć feler w charakterze, jeśli ktoś chce psa radosnego, chętnego do zabawy i tęskniącego za człowiekiem, po kilku minutach. Mając "wieczne dziecko" w domu trudno jednak nie zauważyć u niego wszelakich poważnych problemów płynących z budowy anatomicznej. Jest ich na tyle dużo, że wyodrębniono syndrom BAS (Brachycephalic Airway Syndrome), czyli właściwy dla ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych) zespół wad anatomicznych. Ta pora roku mocno je nasila. Dlaczego?
- Krótkoczaszkowość a oddychanie -
- Krótkoczaszkowość, a żywienie -
Stojak na miski?
Szkoły są różne - jedna mówi o karmieniu na podwyższeniu, druga o stawianiu miski bezpośrednio na ziemi. Z obserwacji, wydaje mi się, że zależy to od osobistych uwarunkowań, gdyż jeden z moich psów lepiej się czuje, gdy miska jest nieco wyżej, natomiast u drugiego powoduje to ewidentny problem. Moje psy jedzą więc na różnych wysokościach.
Porcje?
Najgorsze, co możemy zrobić to przeciążyć psi żołądek. Warto więc podawać psom mniejszą porcję dwa razy dziennie, o stałych godzinach, by organizm w porze karmienia wytwarzał soki żołądkowe. Porcja dzienna musi być dopasowana do wieku, wielkości psa, pory roku, jego aktywności i być uwarunkowana kalorycznością karmy.
Karma?
Pewne jest, że bokser potrzebuje wysokogatunkowej karmy. Z uwagi na częste alergie należy ją dopasować do psa metodą prób i błędów. U Missi był z tym ogromny problem. Mała długo nie przybierała i choć po prostu jest maleńka, to zwyczajnie była nieproporcjonalnie chuda, gdyż ciężko było znaleźć jej pożywienie, które odpowiednio ją odżywi i nie wywoła problemów natury gastrycznej. Na szczęście trafiłam na FORZA10 INTESTINAL ACTIVE, ze sklepu z karmami, którą Missi je od ponad trzech lat. Śmiało mogę powiedzieć, że ten wybór, w przypadku psów tak delikatnych i wymagających to leczenie poprzez żywienie. Problemy ustały, pies jest szczęśliwy i zdrowy.
- Krótkoczaszkowość a życie -
Reasumując, czy bokser to pies bez wad? W skrócie powiedziałabym, że jedynymi wadami jest to, że za szybko odchodzą i za często chorują. Najczęściej przez człowieka, który kombinuje z wzorcem (skracając kufę jeszcze bardziej), nieodpowiednio karmi i przymyka oko na BAS i rasowe predyspozycje do chorób.
_______________________________________________
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz