sobota, 6 maja 2017

JUŻ NIE UCIEKAM - Anna Sakowicz - trylogia kociewska.
Kobieta po przejściach, w wieku, w którym według sporej części społeczeństwa nie wypada ryzykować i zmieniać czegokolwiek postanawia walczyć o marzenia. W koronkach i z motylami w brzuchu (co zapewne też nie przystoi) pozwala sobie na życiową rewolucję. Pakuje manatki, sprzedaje mieszkanie i z pokaźną sumką znacznie zmienia lokalizację. Wydaje jej się, że podąża za miłością. Szybko jednak dochodzi do wniosku, że po prostu szuka siebie. Nie ogranicza się do jednego miejsca i w niejednych męskich oczach sprawdza swoje odbicie. Flirtuje i walczy. Zamyka trupy w szafie i wynosi meble ze strychu. Nadaje im nowe życie i tym samym funduje je sobie. Najmocniej odczuwa to, gdy decyduje się na otwarcie wymarzonej kawiarni. Nie bez znaczenia pozostają też wizyty w hospicjum. Wszędzie tam - w nowym miejscu, w nowym świecie, w nowym życiu - próbuje się odnaleźć. I wcale nie uważa, że po czterdziestce jest na to "za stara". Jest odważna i głodna życia, zupełnie jak Autorka książki - Anna Sakowicz.

Joanna przeżyła wiele. Dźwiga sporych rozmiarów bagaż doświadczeń. Nie jest jej lekko, ale mimo wszystko postanawia o siebie zawalczyć. Robi to już od dłuższego czasu, więc wie, że "to się da". Tym razem jednak stawia wszystko na jedną kartę. Wydaje jej się, że dokładnie wie na jaką. Szybko  okazuje się, że grając z życiem w pokera trzeba się przygotować nie tylko na ryzyko, ale i na niespodzianki. Jej związek z Arturem, który jest "dobrym materiałem na męża" jest tego dowodem. Dwóch "dodatkowych" mężczyzn również.


Aśka się angażuje.
I to na wielu płaszczyznach. Stara się być nie tylko zadbaną kobietą, na którą poleci oko, ale i przykładną matką nastolatki. Wciela się w rolę przyjaciółki umierających dzieci i pisze dla nich bajki. Ma też plan osładzania życia innym ludziom, dlatego otwiera kawiarnię, która powinna pachnieć szczęściem. Najbardziej jednak pragnie poczuć zapach miłości. Zapach domu. Prawdziwego i przepełnionego radością.
Już nie ucieka przed marzeniami. Stawia im czoła.


"Już nie uciekam" to ostatnia część trylogii kociewskiej autorstwa Anny Sakowicz - cudownej kobiety o wielkim sercu, która - jak to powiedziała Pani Babcia - tworzy "niezłe mózgi". Książka pisana jest tak, że śmiało można potraktować ją jako odrębna powieść, która nie wymaga znajomości dwóch poprzednich tomów. Bez problemu można od niej zacząć, a później uzupełnić "braki" czytając wcześniejsze części - I - "Złodziejka marzeń" i II - "To się da".

Ta książka to połączenie smaków życia. Odrobiny słodyczy, szczypty goryczy i kwaskowatości. To zbieranie odwagi i dowód na to, że w pewnym wieku po prostu wypada... być szczęśliwym i spełnionym. Wypada walczyć. O siebie, o marzenia i o innych, bo nigdy nie wiadomo kiedy karma wróci."JUŻ NIE UCIEKAM"
Anna Sakowicz
Cykl: Złodziejka Marzeń
Wydawnictwo Szara Godzina
Stron: 304


1 komentarz:

  1. Aniu, bardzo Ci dziękuję. Tak pięknie to napisałaś! :)

    OdpowiedzUsuń

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,