poniedziałek, 8 maja 2017

CZEREŚNIE ZAWSZE MUSZĄ BYĆ DWIE - Magdalena Witkiewicz

fot. Małgorzata Kowalska
Całe życie szukamy swojego miejsca na ziemi. Marzymy o czterech ścianach, w których zbudujemy swój własny kawałek świata. Rodzinę. Wieszamy na ścianach zdjęcia i zastanawiamy się jakich scen były świadkami. Co widziały, co słyszały i czym my wypełnimy przestrzeń między nimi. Czasem ten przeznaczony nam dom spokojnie czeka na nas setki kilometrów od miejsca, w którym się znajdujemy. Zatrzymuje niejeden sekret. Historie, którymi chętnie się z nami podzieli. I kiedy wreszcie przekroczymy próg nowego gniazdka do drzwi zapuka ktoś, kto z całą pewnością będzie miał wpływ na nasze dalsze życie. Nierzadko odwiedzi nas przeszłość. Słodko-gorzka, budząca niepokój, niosąca odpowiedzi na niektóre pytania. Udowodni nam, że "Czereśnie zawsze muszą być dwie", bo samotność nie zrodzi odpowiednich owoców. Nie nakarmi nas niczym dobrym. Magdalena Witkiewicz zrobi to za to za dwoje.
"Życie to przede wszystkim relacje między ludźmi. I nasza przyszłość zależy od tego, obok kogo właśnie stoimy."

Nawet najmniejszy krok na życiowej ścieżce ma wpływ na to, jaką drogą będziemy kroczyć. Ludzie, spotkani przypadkiem, doprowadzą nas do miejsc o których nie mieliśmy pojęcia. Potknięcia wpłyną na to, dokąd dojdziemy, a siła z podnoszenia się po upadku pozwoli nam odnaleźć więcej, niż myślimy. Przez całe życie zbierać będziemy okruszki szczęścia, z których w odpowiednim momencie zaczniemy coś tworzyć.

Zosia Krasnopolska doskonale poznała moc przypadkowych spotkań. Przez jedną decyzję dotarła do człowieka, który uzupełnił jej życie i dbał o to, by było w nim jak najwięcej powodów do radości. Stał się filarem szczęścia, podstawą bezpieczeństwa, ale w pewnym momencie zostawił po sobie jedynie cztery ściany. Zosia jednak w nich odnalazła coś więcej. Odbudowując swój świat i przeprowadzając remont życia dotarła do zakamarków własnej duszy. Nauczyła się patrzeć sercem. Nauczyła się odwagi w szukaniu. I znalazła. Miłość, przyjaźń, magię i mieszaniny cierpienia z nadzieją. Odnalazła siebie. Dojrzała. Jak czereśnie, które rosną w duecie.

fot. Małgorzata Kowalska

"Czereśnie zawsze muszą być dwie" to niesamowita, przepiękna historia, która uczy życia. Uświadamia, że każdy z nas ma w sobie nieco zagubioną Zosię Krasnopolską, która musi dojrzeć do tego, by sięgnąć po szczęście. Każdego dnia spotykamy na swojej drodze ludzi i nie zastanawiamy się nad tym, ile wnoszą oni w nasze życie. A powinniśmy.

"ludzie w naszym życiu pojawiają się po coś. Przychodzą, czasem zostają z nami na dłużej, a czasem odchodzą. Ważne, byśmy zrozumieli, po co los postawił ich na naszej drodze".
Gdyby Autorka - Magdalena Witkiewicz była starsza, śmiało mogłabym powiedzieć, że jest moją "Panią Stefanią", która pojawiła się przypadkiem i całkowicie wrosła w moje życie. Na tą książkową postać jest jednak stanowczo za młoda, co nie zmienia faktu, że podobnie jak ona, uzupełniła mój świat o Przyjaciółkę, z którą mogę przegadać noc, wyżalić się, pochwalić i obgadać Bogu ducha winne kury, zdecydowanie nienadające się na rosół.
Madziu, to był zaszczyt! Bardzo dziękuję za zaufanie i możliwość patrzenia na budowanie świata Zosi. Ps. Zamknij drzwi! Pamiętaj!! :)
"Nocą ludzie wydają się sobie bliżsi..."

Ta niesamowita, najgrubsza powieść Magdy jest dowodem na to, jakim szczęściem jest spotkany przypadkiem człowiek. Jest też wiarą w to, że nawet największe życiowe głupstwo, może być sposobem na dotarcie do celu. Jest potwierdzeniem słów, że czereśnie zawsze muszą być dwie, bo...

"Drzewo czereśni potrzebuje
innego drzewa, aby rosnąć i dawać owoce.
Tak jak człowiek, gdy kocha – rozkwita."

Ta powieść jest swoistą lekcją dojrzałości. Egzaminem z gotowości na sięgnięcie po szczęście i spełnienie. To blisko 500 stron magii, która powinna rozgościć się u każdego. To też dopuszczenie do głosu przeszłości, bez której przyszłość byłaby niepełna.
Polecam ją każdemu. Nie tylko "na jeden raz".
Zapewniam, że to piękno będziecie chcieli sobie zatrzymać i dojrzewać przy każdym ponownym otwieraniu książki.

Zdjęcie użytkownika Magdalena Witkiewicz.
fot. Małgorzata Kowalska

"Czereśnie zawsze muszą być dwie"
Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo Filia
Stron: 496

______________________________

Jeżeli masz ochotę na książkę z autografem, a przy okazji lubisz pomagać, weź udział w aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Tym samym pomagasz dzieciom, które straciły mamę lub tatę.

1 komentarz:

  1. Książka zapowiada się bardzo interesująco. Motyw przypadku w życiu człowieka- to temat na elaborat, nie tylko na powieść. Wasza recenzja zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po tę książkę. Pozdrawiam.
    Wiecznie Zaczytana z W Molikowie

    OdpowiedzUsuń

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,