wtorek, 10 stycznia 2017

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej. - magiczne opowiadania o zapachu świąt.


"Święta, święta i po świętach" i co zostało? Parę dodatkowych kilogramów i kac moralny na myśl o zerwaniu diety dla romansu z ciężkim jedzeniem w niezdrowej ilości? Nierozebrana, ochoczo sypiąca się choinka na którą uparcie poluje kot (tudzież dziecko w wieku pogromcy bombek)? Prezenty i kolejne wspomnienia do kolekcji? A może świadomość, że grudzień minął za szybko?
U mnie z całą pewnością te święta pozostawiły książkową magię, którą przywołać i odświeżyć mogę niezależnie od daty na kalendarzu. Zawdzięczam ją podróży do miejsca, które naszpikowane jest emocjami o lekkim zapachu świąt. Tym miejscem jest "KSIĘGARENKA NA ULICY WIŚNIOWEJ". Spis niesamowitych opowiadań wywołujących uśmiech i prowokujących kanaliki łzowe do produkcji słonych kropli.
Księgarenka przy ulicy Wiśniowej od lat stoi otworem dla każdego. Przychodzą więc do niej różni ludzie, których łączy jedynie to, że kochają książki. Zupełnie inne historie piszą, więc i po inne opowieści sięgają. Wracają jednak od wielu lat do tego konkretnego miejsca, które nagle ma zostać zamknięte. Właściciel Księgarenki postanawia pożegnać się ze swoimi stałymi "gośćmi" wręczając im idealnie dopasowaną powieść, która w magiczny sposób ma uzdrowić ich życie.
Poznajemy więc siedem historii i tyle samo książek naszpikowanych mądrością kojąco wpływającą na cudze myślenie i postępowanie. A jak wiadomo - ile książek, tylu niesamowitych Autorów (tym razem opowiadań)!

Zdjęcie użytkownika Anka Krzyczkowska.


ALEKSANDER ROGOZIŃSKI
"Cyganka prawdę Ci powie"...
"Ładny Pan, miły Pan", który zabijać i rozśmieszać lubi, tym razem słowami magicznie mnie otulił. Stworzył historię, która tradycyjnie ciągnie kąciki ust do góry, ale i sprawia, że łza się kręci w oku i czuje się w powietrzu zapach grudniowej niezwykłości. Randka z Euzebiuszem zostawi w mojej głowie same piękne wspomnienia, szczególnie jeśli pomyślę o małej dziewczynce i Jej "gilgotliwych mrówkach".

Zdjęcie użytkownika Anka Krzyczkowska.


MAGDALENA WITKIEWICZ
"Nikt nie powinien być sam w taki wieczór"...
"Mnie? Chyba tego, że nie warto być samemu. Że dobrze jest być za kogoś odpowiedzialnym. A gdy uratujesz komuś życia, stajesz się za tego kogoś w dużej mierze odpowiedzialny"...
Świąteczna opowieść o smutku, który warto przełamać korzenną nutą i zapachem drzewka. Piękna, życiowa historia utkana z pozorów, z "psem-mordercą" w tle.
Kilka kartek, które ustalają świąteczne priorytety i opisują walkę o szczęście.

REMIGIUSZ MRÓZ
"Sędzia"...
Te (niestety tylko) kilkadziesiąt stron w dobitny sposób uświadamia, że sędzia też człowiek i to niezwykle emocjonalny. Opowiadanie wciąga do świata wymiaru sprawiedliwości, którego przedstawiciele muszą z czystym sercem usiąść do wigilijnego stołu. Nie jest to jednak proste, gdyż wyrok zapaść ma w sprawie dziecka odebranego z rodzinnego domu.
Poważna tematyka udekorowana jest magią świąt, która została przybliżona przez Autora w sposób bardzo realistyczny i myślę, że dobrze znany większości z nas.

GABRIELA GARGAŚ
"Oswoić szczęście".
Niezwykła przyjaźń zrodzona z przypadku i magiczny wpływ przedstawicieli innego pokolenia na życie - to w wielkim skrócie wyciągnięcie sensu z opowiadania, które pozwala poznać świat nieszczęśliwego dziecka i równie pokiereszowanej przez życie kobiety. Bardzo życiowa historia ubrana jest w piękne słowa.

Dodatkowo MARTA OBUCH i "Niezła szopka", która uderza mądrością wyłożoną poniekąd przez Kubusia Puchatka, AGNIESZKA KRAWCZYK i "Malutkie czary" podtrzymujące nam lustro w którym wyraźniej widać rzeczywistość, a także LILIANA FABISIŃSKA - "Zadanie niemal wykonane"...


Dla wszystkich, którym święta minęły za szybko polecam zbiór tych magicznych opowiadań. "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" pachnie grudniowym pięknem. Myślę, że ten zapach utrzymywać będzie się przez cały rok.

Fragment do przeczytania: tutaj.Więcej o Księgarence: tutaj - na stronie Wydawnictwa FILIA.
Kupić ją można między innymi - tutaj - na stronie Ravelo.pl (Aktualnie z 25% zniżką).

Za tą wspaniałą dawkę emocji bardzo dziękuję Autorowi, który bardzo skutecznie rozwesela. Jeśli Jego opowiadanie wyda się zbyt krótkie (a nie mam wątpliwości, że tak się stanie), od 1 lutego cieszyć się będzie można najnowszą powieścią: "Do trzech razy śmierć".Więcej: tutaj.


Remigiusz Mróz i Gabriela Gargaś również wychodzą z propozycją na zaspokojenie głodu pojawiającego się po ich opowiadaniach. "WOTUM NIEUFNOŚCI" premierę będzie mieć 11 stycznia, natomiast "W PLĄTANINIE UCZUĆ" pojawi się 18.01.
1 komentarz:

  1. "Księarenka" jest cudowna. O wiele lepsza niż "Cicha 5" w moim odczuciu, a przed Świętami na blogu to właśnie "Cichej 5" poświęciłam najwięcej uwagi. "W plątaninie uczuć" (pisałam już o niej na blogu) i "Do trzech razy śmierć" (lada dzień o niej napiszę) też mam już za sobą, a przede mną lektura "Wotum nieufności". Podoba mi się Twój blog, szczególnie że mamy podobny gust czytelniczy. :)

    OdpowiedzUsuń

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,