niedziela, 15 stycznia 2017

PARABELLUM - zbrój się do wojny - Remigiusz Mróz - trylogia.


Pod hasłem "Parabellum" kryje się broń, amunicja, jak i nawoływanie do 'zbrojenia się do wojny'. Wydaje mi się, że encyklopedie powinny dodać jeszcze jedną definicję i przekładając wyraz na polski, wzbogacić hasło o słowo "zmiany". W trzytomowym wojennym cyklu, spisanym ręką Mistrza - Remigiusza Mroza, zaobserwować można ten proces u dotkniętych niewyobrażalnym cierpieniem bohaterów, jak i u samego Autora, który z każdym kolejnym rozdziałem wydaje się dojrzewać. Widocznie wojna hartuje, uczy i przeobraża nie tylko ludzi fizycznie znajdujących się w rozpadającym się świecie. Zostawia trwały ślad także na tych, którzy mają odwagę o niej pisać odtwarzając tą trudną do objęcia rozumem rzeczywistość. Po książkowej podróży do przeszłości wiem, że abym ja się zmieniła, nie potrzebuję na skroni poczuć chłodu niewerbalnego środka przekazu. Wystarczy, że bardzo dobry Pisarz pistolet przyłoży mi do głowy przez kartkę. Szczególnie jeśli ona przestaje pachnieć drukarską farbą, a nabiera zapachu strachu, cierpienia, bólu i krwi. Te nuty otumaniają umysł i niczym prowirus wpisują się w genom odbiorcy. Niezależnie od pofałdowania mózgowia i psychicznej siły człowiek poddaje się treści i pozwala na to, żeby emocjonalne pociski przeszyły tak, jak zacznie robić to hitlerowskie pozdrowienie.


Parabellum Mroza opowiada nie tylko o wojnie, ale i o całkowitym przewartościowaniu życia, w którym każda sekunda zaczyna mieć znaczenie. Historia bombarduje priorytety braci i ich otoczenia. Rozrzuca bohaterów i czytelników po Europie okrytej sporą warstwą przerażenia i sadyzmu. Prowadzi do faszystów i zaprasza bolszewików. Wręcza broń, która nierzadko parzy i mówi - maszeruj, albo giń. Zabijaj, albo sam zginiesz. Kochaj, albo pochowasz swoje człowieczeństwo.TOM I - PRĘDKOŚĆ UCIECZKI.
"...Minimalna, niezbędna prędkość, jaką musi posiadać obiekt, by opuścić pole grawitacyjne ciała niebieskiego. W przypadku czarnej dziury nawet prędkość jest niewystarczająca".
Sierpień 1939. Wybór pierścionka zaręczynowego zamienia się w selekcję wrogów i broni. Wymiana ciosów wywołanych nieporozumieniem przekształca się w wymianę ognia. Między narodowościami powstają wyraźne granice w których gubi się człowieczeństwo. Bariery między państwami zanikają.
Więcej o książce - Instytut wydawniczy Erica - tutaj.
TOM II - HORYZONT ZDARZEŃ.
"...Granica, po przekroczeniu której niemożliwe jest wyrwanie się z pola grawitacyjnego czarnej dziury. Nawet światło nie jest w stanie opuścić tego obszaru".
Październik 1939. Otworem stoi obóz jeniecki, choć na jego teren wchodzi się z biletem w jedną stronę, zdecydowanie nie na własne życzenie. Czystością rasy kieruje wódz, zdecydowanie pod każdym względem odbiegający od "ideału". Mimo to bez trudu steruje on ludzkimi maszynami do zabijania. W umyśle czytelnika sieje niebezpieczny zamęt.
Więcej o książce - Instytut wydawniczy Erica - tutaj.
TOM III - GŁĘBIA OSOBLIWOŚCI.
"...Materialne wnętrze czarnej dziury, o nieskończonej gęstości. Pole grawitacyjne tego punktu jest tak duże, że czyni czarną dziurę jedynym obiektem we wszechświecie, którego nie mogą opuścić fotony".
Rok 1940. Pełne przekroczenie granic, nie tylko terytorialnych, ale i moralnych. Strach, ból i głód są na porządku dziennym zarówno wtedy, gdy ma się na sobie mundur, jak i w chwili, kiedy zakłada się więzienny pasiak. Obozowe realia łamią coś w człowieku, nawet jeśli jest on tylko odbiorcą słów Autora.
Więcej o książce - Wydawnictwo IV Strona - tutaj.
Reasumując, uważam, że każdy człowiek powinien zebrać się na odwagę, by trzymając w rękach Parabellum Remigiusza Mroza spojrzeć w oczy śmierci. MEN tematykę wojny rozłożyło na kilka przedmiotów szkolnych. Makabryczne wydarzenia z przeszłości mają więc swoje miejsce w podstawie programowej. Te trzy tomy powinny znaleźć się na liście lektur obowiązkowych. Emocjonalny przekaz historii wyłożony jest tu dosłownie książkowo. Trudno jest się po nich otrząsnąć i przejść do porządku dziennego. Długo po zamknięciu książki umysł wypełniać będą refleksje o marnowaniu życia.

Polecam tą serię wszystkim bez wyjątków.
Jeśli serial "Czas Honoru" wywarł na kimś wrażenie, to zapewniam, że te trzy tomy spotęgują emocje i rozmyślenia, a mimo mrożącej krew w żyłach tematyki kąciki ust nieraz uniosą się do góry, szczególnie, kiedy do akcji wkroczy Kremmer,


Parabellum ma dla mnie szczególne znaczenie, nie tylko ze względu na nazwisko ulubionego Autora, ale i przez osobę, która zatroszczyła się o to, żebym mogła o nie uzupełnić swoją mroźną kolekcję. Dziękuję więc nie tylko Remigiuszowi za tą emocjonalną podróż, ale i Magdzie - niezwykle ciepłej osobie, paradoksalnie poznanej w miejscu, gdzie dosłownie panował Mróz. Co prawda Remigiusz, ale wahania temperatury w kolejce do Niego są zachowane.
Na własnym przykładzie powiedzieć więc mogę, że podarowanie komuś Mroza jest najlepszym z możliwych pomysłów. Polecam!

Parabellum Remigiusza Mroza - Księgarnia Tania Książka


 

1 komentarz:

  1. Oj... ciekawi mnie ten Mróz i kiedyś sięgnę pewnie po tę serię, ale boję się... bo ja strasznie wrażliwa baba jestem. ;D Ostatnio ujęła mnie za to "Dziewczyna, którą kochałeś Jojo Moyes, w której autorka przedstawia historię pewnego obrazu - w trakcie toczącej się wojny i w czasach współczesnych. Po przeczytaniu tej przepięknej opowieści na pewno sięgnę po kolejne książki przedstawiające ten najtrudniejszy z możliwych okresów (czas wojny).

    OdpowiedzUsuń