czwartek, 22 lipca 2021

ODWRÓĆ WZROK - RACHEL ABBOTT


Kim jest kobieta, która od lat ucieka, ukrywa się i w chorobliwym pędzie zatraca siebie? Ewidentnie stara się zapomnieć prawdę o sobie, uciec przed nią, ale paraliżujący strach nie pozwala na to. Jej postać została skrupulatnie wymyślona. Ma nowe imię, nazwisko, podrobione dokumenty. Jedyne co "zostało" niezmienne to kilkuletni syn, o bardzo charakterystycznej urodzie. Dziecko ma twarz, której się nie zapomina. Wszystko wskazuje na to, że on, i jego matka są ofiarami poważnego dramatu. A jednak najpewniej to przez nią znów ktoś ginie. Znów muszą uciekać. Dlaczego?


Jak łatwo wpłynąć na myślenie, postrzeganie i zachowanie osób, które mają poczucie życiowej klęski, niespełnienia, rozczarowania i tęsknoty za nieosiągalnym szczęściem? Jaki wpływ na rozwój i życie dziecka ma niestabilny emocjonalnie rodzic, który zatraca się w poszukiwaniu siebie i dążeniu do "doskonałości" ducha? Matka, która nie jest w stanie zapewnić swojemu dziecku normalnego, spokojnego życia, stabilizacji, tylko wciąż przed czymś lub kimś ucieka? Jaka traumę musiała przeżyć, że nie dopuszcza nikogo do swojego życia i przez lata nie potrafi odwrócić wzroku, tylko zachowuje się jak wyuczona, zaprogramowana? Jak okrutne metody zastosowano by wymusić na niej bezgraniczne posłuszeństwo i pozbawić możliwości podejmowania decyzji?


Abbott kolejny raz żongluje emocjami, uderzając co chwilę w delikatne punkty ludzkiej psychiki. Brytyjska autorka świetnie radzi sobie z przedstawianiem dramatów, które nierzadko wyrastają na kompleksach, zakorzenionym lęku i poczuciu beznadziei. Jej sposób kreowania świata i ubierania w słowa tragedii to gwarancja naprawdę dobrej lektury. Bestsellery z serii o Tomie Douglasie trzymają poziom, choć zdarzają się książki z cyklu, które początkowo wydają się słabsze. W przypadku tej nowości przez pierwsze strony również miałam poczucie, iż możliwości Rachel zostały wcześniej wyczerpane i 10 tom przyniesie jedynie rozczarowanie. W pewnym momencie jednak nudny, jednostajny wstęp ustąpił miejsca akcji. Warto więc przebrnąć przez początek, bo im dalej w historię, tym lepiej. Odwróć wzrok to kolejna naprawdę udana odsłona perypetii nadinspektora Douglasa. Tym razem mamy do czynienia z sektą, świetnie poprowadzoną manipulacją i ucieczką od normalności. Przeszłość przeplata z teraźniejszością tłumacząc zachowania, które pierwotnie są trudną do rozwikłania zagadką.  

SERIA: TOM DOUGLAS
TOM: 10
WYDAWNICTWO: FILIA / MROCZNA STRONA
STRON: 456
ROK: 2021 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz