wtorek, 27 czerwca 2017

DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT - Peter WohllebenSpoglądając w oczy zwierząt widzimy ich mądrość i niezwykłość, a mimo to wciąż niektórzy zastanawiają się nad istnieniem ich duszy. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że istoty te są zdolne do przeżywania swoistej żałoby, odczuwania wstydu i oszukiwania. Patrząc chociażby na wiewiórkę nie myślimy o tym, jakie mieszkanko jest w stanie stworzyć sobie na zimę. Nie wiemy więc, że kieruje się przy tym przezornością i dąży do bezpieczeństwa oraz wygody, a jej wyłożone mchem gniazdo mam dwa wejścia. Nie analizujemy zwierzęcej komunikacji, dlatego nie mamy pojęcia, że kruki opanowały ponad osiemdziesiąt okrzyków, w tym, swój własny 'okrzyk rozpoznawczy'. Skupiając się jedynie na powierzchownym poznaniu tych stworzeń odbieramy sobie szansę na zrozumienie ich. Tymczasem "Duchowe życie zwierząt" mamy na wyciągnięcie ręki. Dosłownie.


Świat dzieli stworzenia i ludzi ustawia na samej górze hierarchii. Argumentem przemawiającym za takim podziałem jest stwierdzenie, iż zwierzęta nie posiadają duszy, na co dowodem ma być brak samoświadomości. Tymczasem Peter Wohlleben w swojej książce opowiada m.in o małpach (w tym także o "małpach przestworzy" i "małpach masowej hodowli"), które zdały test z lustrem i tym samym udowodniły, że ich świadomość jest na poziomie 18-miesięcznego dziecka.Kolejne rozdziały odkrywają tajemnice duchowego życia zwierząt i momentami zacierają różnicę między nimi a człowiekiem. Autor opowiada np. o miłości, wierności, macierzyństwie, adopcji i zwierzęcych snach. Szczegółowo skupia się na relacjach łączących przedstawicieli danego gatunku. Bardzo przystępnie spisana treść uzupełniona jest fotografiami. Z książki bije więc naturalne piękno cudownie ubrane w słowa. ROZDZIAŁY:


1. Miłość macierzyńska do ostatniego tchu
2. Instynkty - uczucia drugiego sortu?
3. O miłości do ludzi
4. Tlący się płomyk
5. Głupia świnia
6. Wdzięczność
7. Stek kłamstw
8. Łapaj złodzieja!
9. Śmiało!
10. Czarno-białe
11. Ciepłe pszczoły, zimne jelenie
12. Inteligencja roju
13. Ukryte zamiary
14. Tabliczka mnożenia
15. Czysta frajda

16. Pożądanie
17. Mocniejsza niż śmierć
18. Imiona
19. Żałoba
20. Wstyd, żal i skrucha
21. Współczucie
22. Altruizm
23. Wychowanie
24. Jak pozbyć się dzieci?
25. Dzikość nieoswojona
26. Kiszki na grzance
27. Szczególny aromat
28. Wygoda
29. Brzydka pogoda
30. Ból
31. Strach
32. High society
33. Dobro i zło
34. W objęciach Morfeusza
35. Zwierzęcy jasnowidze
36. Zwierzęta też się starzeją
37. Obce światy
38. Sztuczne biotopy
39. W służbie człowieka
40. Komunikaty
41. Gdzie tkwi dusza.

 

"U jeleni wówczas rozpoczyna się taki sam proces jak u ludzi. Najpierw panuje pełen niedowierzania okres, potem zaczyna się żałoba. [...] Łania musi zrozumieć, że jej dziecko nie żyje i że musi odejść od drobnych zwłok. Ale ciągle powraca na miejsce zdarzenia i woła swe cielę, nawet gdy dawno zabrał je myśliwy. [...] Jeżeli zachodzi przypadek odwrotny, to znaczy umiera łania pozostawiając cielę, zostaje ono potraktowane wyjątkowo bezlitośnie." 


Autor - Peter Wohlleben jest leśnikiem z ponad dwudziestoletnim stażem. Jego miłość do przyrody i zebrana wiedza zaowocowały nie tylko książką "Duchowe życie zwierząt" ale i bestsellerem "Sekretne życie drzew".

DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte
Stron: 368
Oprawa: twarda
Premiera: 2017W sprzedaży wersja ilustrowana i tańsza, pozbawiona fotografii - 136 x 205mm i 256 stron.
Aktualnie w księgarni Tania Książka obie dostępne są z rabatem 35%.Bardzo polecam. "Duchowe życie zwierząt" jest naprawdę fascynujące. O wiele bardziej magiczne, niż mogłoby się wydawać. To jedna z najpiękniejszych pozycji, jaka może znaleźć się na półce i całkowicie zmienić myślenie poszerzając horyzonty.

1 komentarz:

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,