piątek, 27 stycznia 2017

WOTUM NIEUFNOŚCI - Remigiusz Mróz - 1 Tom w Kręgach Władzy.Umysł ludzki czerpie przyjemność z podglądania i świadczy o tym chociażby oglądalność programów, które zamiast jakiejkolwiek wartości merytorycznej, przekazują zwykle kompromitujące nagrania i po kawałku sprzedają cudze życie. Cokolwiek jednak nie działoby się na ekranie jest niczym w porównaniu z kulisami polityki. Za sprawą "Wotum nieufności" możemy zajrzeć do trudnego, bezwzględnego świata, który rządzi się swoimi prawami. Od pierwszych stron zastanawiamy się na tym, czy polityk to też człowiek. Jeśli potrzebujemy jasnego dowodu na to, że w walce o stołek najbardziej ucierpi kraj i jego mieszkańcy, to warto sięgnąć po dzieło Remigiusza Mroza, tym bardziej, że oprócz książkowego zaproszenia do świata polityki, Autor wręcza nam broń. Dzięki niemu uczymy się patrzeć i dostrzegać przekręty, manipulacje, ale i skrzywdzonego człowieka w "świni, przy korycie". Niezależnie więc od tego, czy mamy ochotę "wejść" politykom do życia, portfela i łóżka, czy zwyczajnie ciekawi nas to, kto i jak steruje naszym krajem, ta książka jest idealnym sposobem.
Zderzenie prawicy z lewicą nabiera jeszcze większego charakteru, jeśli do danej strony przypiszemy człowieka, którego poznamy. W "Wotum nieufności" główną walkę toczą ludzie skrajnie różni, będący nietypowym materiałem na prezydenta. Pierwszy raz w historii kraju to kobieta ma szansę na rozgoszczenie się w Pałacu Prezydenckim. Daria Seyda w tym wyścigu szczurów traci jednak wiele, m.in chwile z życia rodziny, która w osobistej hierarchii wartości musiała zejść na drugi plan. Jej główny przeciwnik - Patryk Hauer - wydaje się być za młody, by zbliżać się do politycznej mety, tym bardziej, że z dnia na dzień ma coraz więcej do powiedzenia. Szybko okazuje się, że nawet ludzie będący na szczytach władzy są marionetkami w cudzych rękach.


Ta książka to bardzo mocne uderzenie całkowicie obnażające niedostępny świat polityków, który z całą pewnością nie należy do kolorowych. Poznajemy ludzi zdolnych do wszystkiego, nierzadko działających wbrew sobie. Obserwujemy proces niszczenia - kraju, obywateli i 'kolegów po fachu'. Dowiadujemy się o wyćwiczonych uśmiechach, gestach będących manifestacją siły i papierowych małżeństwach. Realia naszpikowane są nie tylko grubymi pieniędzmi ale i spiskami, manipulacją i ogromną presją, a także sporą dawką wyrzeczeń i osobistego cierpienia. Z całą pewnością nie jest to wygodna pozycja dla rządzących. Miejmy jednak nadzieję, że u szczytów polskiej władzy czyta się mało, bo mogłoby zrobić się za gorąco.

Mróz nie bez powodu wspomina w swojej twórczości o zjawisku hipotermii. Literacka odmiana tej dolegliwości występuje bowiem regularnie w czasie zagłębiania się w powieści Remigiusza. Dosłowne zmrożenie owocuje tym, że w umyśle czytelnika robi się gorąco. To w zasadzie poniekąd tłumaczy, dlaczego człowiek trzymający w dłoniach książkę zaczyna bredzić, zadając sobie pytania, ewentualnie kierując je do Autora, który na szczęście nie musi na nie odpowiadać.
Niezależnie od pozycji, efekt lawiny występuje każdorazowo. Śnieżna kula formuje się już na pierwszych stronach i kilkakrotnie uderza z zaskoczenia. Całkowite zasypanie następuje jednak w momencie, kiedy treść się kończy. Człowiek nie ma wtedy najmniejszego zamiaru wyczołgać się spod warstwy emocji i w napięciu czeka na kolejną dawkę.
Na szczęście (Remigiusz) Mróz trzyma cały rok.

 

"Wotum Nieufności" jest pierwszym tomem cyklu "W kręgach władzy".
Remigiusz, dilerze emocji, nie każ nam czekać na dalszy ciąg. Nie po tej końcówce.

Bardzo polecam, nawet jeśli twierdzicie, że 'polityka was nie dotyka' (bo to nie prawda - dotyka każdego i wydaje mi się, że najczęściej jest to zły dotyk, który boli i boleć będzie).

Madziu, to najlepszy prezent urodzinowy. Dziękuję bardzo, zarówno za wejściówkę do niedostępnego świata, jak i za ten osobisty element gdzie podpisał się ten, który na szczęście nie poszedł "tą drogą". :) Wybacz, ale nie mogłam czekać do urodzin z przeczytaniem! :)

WOTUM NIEUFNOŚCI
Remigiusz Mróz
Cykl: W Kręgach władzy.
Tom: 1
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 624
Premiera: Styczeń 2017.
Fragment do przeczytania.

1 komentarz:

  1. Moją ulubioną serią Remigiusza Mroza jest ta z Chyłką i Oryńskim. Tej też jestem bardzo ciekawa, tyle że z polityką u mnie na bakier i nie wiem, jak dźwignę temat. ;)

    OdpowiedzUsuń