piątek, 5 maja 2023

WIOSKA WDÓW - PATTI McCRACKEN


Mała węgierska wioska, wioska wdów, od 1914 roku zamieniała się w cmentarz bezbronnych, chorych, niewygodnych i trudnych do zniesienia. Pod żyzną ziemią spoczywały głównie dzieci i mężczyźni. Oficjalnie 160 ofiar jednej kobiety. Usuniętych, otrutych zapomnianych. Jak to możliwe, że przez 15 lat proceder nikomu nie przeszkadzał? Nie budził lęku, sprzeciwu czy niezgody? Co pchało kobiety w ramiona Cioteczki-wybawicielki - akuszerki, szamanki i morderczyni? 

Cioteczka miała krew na rękach i pomagała podążać po trupach do celu, ale nigdy nie proponowała rozwiązania wprost. Wyrok (na mężów, członków rodziny, w tym na dzieci) zapadał jakby nieco obok, między wierszami. Ofiary nazywane były problemem, którego można się pozbyć. I tak, za sprawą zabójczej mikstury akuszerki wioska ścieliła się mogiłami. Każda z nich była zwieńczeniem zupełnie innej, mrocznej, ciemnej i niepokojącej historii podlanej m.in przemocą czy obłędem. Sytuacje kobiet, które "przyjmowały pomoc" cioteczki zostały bardzo dokładnie i zgrabnie opisane. Pojawienie się osoby, która połączyła kropki i odkryła zbrodnie uruchomiło odpowiednią machinę. Doktor Szegedy rozpoczął interesującą i bardzo trudną walkę o sprawiedliwość. 


Książka ma charakterystyczny klimat lepkiego brudu, ciężkości i zupełnie innego świata. Język autorki i bardzo dobre tłumaczenie składają się na zaproszenie do węgierskiej wioski (w latach 1914-1929), i z każdą stroną poczuć można zarówno czasy minione, jak i specyfikę tej konkretnej wsi. Nie są to suche opisy, a raczej wciągający wir zdarzeń świetnie ubrany w słowa. Mimo, że jest to powieść gatunki true crime, a więc opowiadająca o prawdziwych zbrodniach, które miały miejsce nie tylko na kartach powieści i w umyśle autora, przypomina ona bardziej książkę obyczajową z mrocznym, kryminalnym smaczkiem. Mam poczucie, że to literackie wytłumaczenie zbrodni, a nie pełnokrwista opowieść o tych wydarzeniach. Jest to więc swoisty powiew świeżości dla fanów gatunków. Problem polega na tym, że większości zabraknie czegoś w tym literackim 'powietrzu'. Niemniej, jest to bardzo interesująca nowość - oparta na faktach i rewelacyjnie oprawiona.


WIOSKA WDÓW
- SZOKUJĄCA HISTORIA MORDERCZYŃ Z WIOSKI NAGYREV 
PATTI McCRACKEN 
PRZEŁOŻYŁA: URSZULA GARDNER 
WYDAWNICTWO MOVA
STRON: 400 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz