piątek, 21 kwietnia 2023

KIEDY BOCIANY WRÓCIŁY DO DOMU - ISABELLA TREE


Ciepła, mądra i wartościowa książka dla dzieci, w której tytułowe ptaki niosą ogrom empatii, wiary w siebie i cenną lekcję ze stawiania sobie celów. Pod bocianimi skrzydłami kryją się odpowiedzi na pytania: Co zdziałać może dziecko o wielkim sercu, i czy niewielki człowiek, przepełniony wrażliwością oraz fascynacją przyrodą ma szansę dokonać niemożliwego? 

Beani nie jest zwyczajną dziewczynka, której dzieciństwo można określić mianem beztroskiego. Ewidentna wysoka wrażliwość i mocno ukierunkowana pasją powodują, że jej serce bije szybciej, a umysł pracuje bardzo "dorośle". Wsparcie bliskich i szacunek do pasji dziecka sprawiają, że dziewczyna wierzy, iż uda jej się odwrócić bieg historii i za sprawą swojego pomysłu na nowo sprowadzi bociany do jednej z angielskich wsi. Udaje jej się to, a cała akcja okupiona jest ogromnymi emocjami, stresem i zaangażowaniem. 


Historia jest krótka, ale bardzo treściwa. Sprawnie "upchnięto" w niej nie tylko inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami opowieść o sprowadzaniu bocianów "do domu", ale także pełno cegiełek potrzebnych do zbudowania pewnego siebie, wrażliwego i wierzącego w swe możliwości człowieka. To opowieść o tym, że mimo, iż względem świata jesteśmy niewielcy możemy odegrać w nim swoją niemałą rolę i stworzyć coś dużego. 

Warto wspomnieć, iż ta książka dla dzieci jest nie tylko mądra. Ta wartościowa treść została pięknie opakowana i ujęta w cudownych ilustracjach. Ponadto, pojawiają się akcenty, które wywołują uśmiech u odbiorcy w każdym wieku. Zakochane bociany mają swój niewątpliwy urok.

Ta nowość Wydawnictwa Świetlik daje fantastyczne pole wyjścia do rozmowy nie tylko o przyrodzie i zachowaniach (ludzi i zwierząt), ale przede wszystkim o tym, że wyobraźnia, wrażliwość i wiara w siebie tworzą ekipę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo poważnej treści nie jest to raczej opowieść zarezerwowana jedynie dla "dużych" dzieci. Moja trzylatka przeżywa tę opowieść, wzrusza się i w trakcie czytania zadaje logiczne pytania, a na spacerach wypatruje bocianów (z obawy, że główna bohaterka książki "ukradła jej te piękne ptaki"). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz