czwartek, 19 stycznia 2023

GORĄCZKA 2 - Meg Gardiner, Michael Mann


Pojawienie się w filmowej obsadzie takich nazwisk jak Al Pacino i Robert De Niro daje właściwie gwarancję dobrego, emocjonującego widowiska. Film Gorączka z 1995 roku z całą pewnością zalicza się (nie tylko z uwagi na aktorów) do klasyków porządnego kina. Ta książka jest odpowiedzią na głód powstały po obejrzeniu sensacyjnej historii. Opowiada wydarzenia poprzedzające zbrojny napad na opancerzoną furgonetkę i prowadzone w tej sprawie śledztwo.

W kultowym filmie akcja nie zwalnia, historia wciąga, a aktorstwo jest na najwyższym poziomie. W przypadku tej "okazałej" powieści jest podobnie, do tego stopnia, że wyobraźnia podsuwa m.in sylwetkę Pacino, która w wersji literackiej też pasuje jak ulał. Dzieje się na raz bardzo dużo, przez co mój umysł wydawał mi się mocno przebodźcowany, ale w sposób satysfakcjonujący. Historia bowiem budziła niemałe emocje, a dobrze opisany brutalizm miał na to swoje przełożenie. Przestępczy świat stoi tu otworem i niezwykle intryguje, a druga strona barykady wydaje się równie interesująca. Bohaterzy są niemalże żywi, utkani z ludzkich reakcji. Budzą sympatię i dają się lepiej poznać, niż w dobrze znanej gorączce. Ci złodzieje kradną serce i czas - książka jest nieodkładalna. 

Michael Mann - czterokrotnie nominowany do Oskara reżyser i scenarzysta (m.in właśnie Gorączki) połączył swe siły z aktorką Meg Gardiner (mającą na swym koncie autorskie książki) i tak powstało to wciągające dzieło. Przywrócił tym samym do życia zarówno McCauleya i jego ekipę zawodowców, jak i mężczyznę z przeszłością - Vincenta Hanna - detektywa z wydziału zabójstw. Choć brzmi to nieco oklepanie: złodzieje vs stróż prawa, który nie ma nic do stracenia, więc w pełni oddaje się swojej robocie, ta historia jest jednak rzeczywiście zajmująca i z każdą stroną rozbudzająca zainteresowanie. 
Mam poczucie, że aby móc w pełni "wejść" w opowieść trzeba pozwolić sobie na wejścia w ten szybki rytm. Coś musi "zaskoczyć" - i mnie zajęło to chwilę. Początek zbyt atakował mnie szczegółami i szybkością wydarzeń. 

Warto zauważyć rewelacyjną okładkę, która jest niewątpliwą ozdobą regału i obietnicą mroku.

GORĄCZKA 2
Meg Gardiner, Michael Mann,
HarperCollins Polska
Stron: 544

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz