piątek, 17 czerwca 2022

OBRAZY Z PRZESZŁOŚCI - REMIGIUSZ MRÓZPrawdziwych emocji i uczuć czas nie zabija. Sprawia, że rosną w siłę, napędzane bólem, żalem, poczuciem niesprawiedliwości i niespełnienia. Być może dlatego romans, który wybuchł po latach jest tak gorący, a zbrodnia sprzed dwóch dekad przejmująca. Obrazy z przeszłości tworzy tym razem specyficznie wrażliwy artysta. 

Seweryn i Kaja budują swój związek w tajemnicy, na niepewnym gruncie wciąż trwającego małżeństwa kobiety. Nieplanowana ciąża ma zmienić ich trudny los i naprostować osobiste ścieżki. Wynik badań na ojcostwo to swoisty drogowskaz. Wskazówka, czy złożyć papiery rozwodowe, czy trwać w relacji bez miłości, ale z seksem dla zasady (z poczucia obowiązku, jako lek na wyrzuty sumienia?) . Wątek miłosny jest tym razem na tyle mocno rozbudowany, że ociera się o granice absurdu. Zachowania i decyzje tych dorosłych i w teorii dojrzałych ludzi powodują nie tylko zgrzyt w umyśle czytelnika, ale i budzą niezrozumienie oraz zażenowanie. Mimo to kibicuje się parze kochanków, choć otoczka braku logiki w ich perypetiach wcale tego nie ułatwia. 

Pojawia się też, nieco na dalszym planie, kryminalna zagadka. Zaginięcie młodej kobiety po dwudziestu latach przeradza się w zbrodnie. Im dalej w przeszłość, tym więcej ofiar. Klucz, ślady i motywacje sprawcy okazują się równie klarowne jak prywatna relacja Seweryna i Burzy. I tu wkrada się momentami kompletny brak logiki. Coś jednak na tyle ciekawi, że brnie się dalej w historię, która zaskakuje - raz, czymś intrygującym, innym razem - zwyczajnie głupim i bezsensownym. 

Nie jest to powieść powalająca na kolana, ani wybitnie zła. Mam za to wrażenie, że mocno naciągana i niedopracowana. Buzują w niej hormony nastolatków w średnim wieku, którzy nie wiedzieć czemu komplikują życie sobie i swego otoczenia. To kumulacja błędów na prywatnej i zawodowej stopie, doprawiona specyficznym poczuciem humoru. Z całą pewnością taki "klimat" powieści znajdzie swoich zwolenników (o czym świadczy fakt, że to bestseller), bo jakby nie patrzeć treść łączy trupa, śledztwo, seks i strzępki romantyzmu, ale w moim odczuciu nie jest to pozycja, do której się wraca. 

Emocje budzi. Skrajne.

OBRAZY Z PRZESZŁOŚCI
REMIGIUSZ MRÓZ
SERIA: SEWERYN ZAORSKI 
TOM IV
WYDAWNICTWO FILIA
ROK: 2022

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz