piątek, 28 maja 2021

WITAJ, WIEWIÓRKO! Kapitan nauka. Dotknij natury! [Książeczka sensoryczna]


Maleńkie dzieci w oczach dorosłych zwykle niesłusznie wydają się niepozorne i głupiutkie, tymczasem miniaturowy człowiek ma umysł jak gąbka - codziennie chłonie emocje, wiedzę, informacje, które w nocy przetwarza. Każdego dnia budzi się mądrzejszy. To najlepszy czas, by przekazać maluchowi ciekawostki z otaczającego nas świata i szacunek do przyrody. Kapitan Nauka robi to perfekcyjnie.
Jako, że w dzieciństwie towarzyszyły mi wiewiórki, które na swój sposób same się oswoiły i podkradały nam orzechy, mam do nich ogromny sentyment. Szczerze powiedziawszy, okładka z tym pięknym, rudym, leśnym stworzeniem wystarczyła, bym zamówiła książeczkę. Nie spodziewałam się jednak, że prócz słodkich obrazków znajdę kawał przystępnej wiedzy, w formie opowiadania. 
Witaj wiewiórko, to historia leśnej rodziny 2+3, w której występuje ważny podział ról. Wiewiórcza mama pilnuje potomstwa, tata szuka pożywienia, a dzieci są ciekawe świata i pragną go poznawać, i my mamy szansę robić to razem z nimi. Za sprawą krótkiej opowieści Dzieci dowiadują się, że dla naszych polskich rudzielców niebezpieczeństwo stanowi "kuzyn z ameryki" - szara, sporo większa wiewiórka, która rzeczywiście ogranicza sukces reprodukcyjny wiewiórek pospolitych i faktycznie zagraża ich życiu. Ponadto, w prosty, obrazowy sposób przedstawiono małym odbiorcom zwyczaje panujące w lesie - zakopywanie pożywienia, zasypywanie pustych dołków dla zmyłki, i przesypianie zimy.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko treść, ale i forma! Kolorowe, piękne obrazki przyciągają oko (bez względu na wiek patrzącego), a wszelkiego rodzaju wycięcia kartek potęgują efekt. Dziecko z zainteresowaniem przewraca strony i podziwia wszystko, co zostało uwiecznione na ilustracjach. Duży plus, za naprawdę grube, twarde kartki, które są dostosowane do małych dłoni, ze sporymi destrukcyjnymi zapędami. Liczę na to, że się nie poddadzą i nie ulegną rączkom mojej córki, bo byłoby naprawdę szkoda. 

Przepiękna, mądra książeczka, która powinna znaleźć się w biblioteczce małego czytelnika! Nie wiem ile wiedzy zostaje w głowie mojej rocznej Lary, ale jej zainteresowanie i uśmiech na widok leśnych stworzeń wystarcza, by w kółko czytać i pokazywać poszczególne elementy.

Z całą pewnością Kapitan Nauka będzie stałym gościem w naszym domu, i to nie tylko w wiewiórczym wydaniu. Czekam na kolejne nowości!

WITAJ, WIEWIÓRKO!
Kapitan nauka. Dotknij natury!
Autor: Clima Gabriele
[Książeczka sensoryczna]
Wydawnictwo Edgard
Stron: 24
Rok: 2021 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz