czwartek, 14 listopada 2019

SREBRNA DROGA - STINA JACKSONTrzy lata. Tyle czasu minęło od dnia zaginięcia siedemnastoletniej dziewczyny. Osobisty świat rodziców zawalił się i przygniótł ich ciężarem cierpienia. Klasyczny sens istnienia zniknął razem z córką. Pojawił się nowy - odnaleźć młodą kobietę, którą pochłonęła Srebrna Droga.

Lelle przyrzekł sobie, że ją odszuka, i ta nadzieja trzymała go przy życiu. Ból nie pozwalał mu spać, jeść, ani normalnie funkcjonować. Każdej nocy ruszał w okolice miejsca zaginięcia dziewczyny. Robił to od dnia, który całkowicie przekreślił jego życie odbierając mu rodzinę. Szukał śladów, dowodów, malutkich tropów. Szukał winnego. Zaczęło ich przybywać, gdy w miasteczku pojawiła się nowa nastolatka - ewidentnie zagubiona, smutna i zaniedbana. Jej obecność przyczyniła się do baczniejszego obserwowania mieszkańców. Wielu z nich zaczęło wydawać się podejrzanych. Szczególnie od momentu, gdy zaginęła kolejna młoda blondynka.

Srebrna droga wybrukowana jest emocjami. Prowadzą do niej zawiłe życiowe ścieżki. Powieść nie opowiada tylko o zaginięciu i poszukiwaniach. To historia, która przede wszystkim zestawia ze sobą kilka małych światów. W jednym miejscu spotykają się zupełnie skrajne rodziny. Żyją inaczej, tworzą różne domy i raczej nikt z nich nie jest do końca szczęśliwy. Przede wszystkim w każdej z nich pojawiają się tajemnice - mroczne, smutne, wstydliwe. Po wejściu w tę opowieść bardzo ciężko jest osądzać bohaterów i szukać dla nich alternatywnych rozwiązań, które nie przysporzyłyby tylu cierpień. Na zakończenie pojawia się niejedna refleksja. Srebrna droga to z pewnością dowód na to, ile ran pozostawić po sobie może dzieciństwo.

Urzekła mnie okładka, a treść usatysfakcjonowała skandynawskim klimatem, choć intryga nie jest najwyższych lotów, a do miana kryminału raczej sporo brakuje. Fabularnie jest to jednak bardzo dobra, wciągająca pozycja, ocierająca się o coś pokroju thrillera psychologicznego. Skłania do myślenia i analiz. Budzi emocje.

Polecam i nie dziwię się, że ponad 300 000 egzemplarzy już się sprzedało, a książka została okrzyknięta absolutnym bestsellerem szwedzkiego rynku w 2018 roku.SREBRNA DROGA
STINA JACKSON
WYDAWNICTWO: ŚWIAT KSIĄŻKI
STRON: 336

Tania książka - Tanie Książki i podręczniki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,