środa, 6 listopada 2019

RYTUAŁY WODY - Eva García Sáenz de UrturiDemony przeszłości, trudna teraźniejszość i niepewna przyszłość. To jedno zdanie wystarcza, by opisać śledczych, którzy pomocy dla siebie szukają w niesieniu jej innym. Sprawa rytualnego morderstwa na kobiecie w ciąży wciągnęła ich niemalże doszczętnie. Zaangażowanie się pomogło choć na chwilę uciec od najistotniejszych osobistych problemów. Stworzyło jednak nowe. Rytuały wody mogą nieść sporo ofiar.

Mężczyzna po przejściach, kobieta z przeszłością. Oboje pokaleczeni przez życie, pełni lęków, obaw i skrajnych emocji. Ukryci przed światem kochankowie, których los naprawdę mocno doświadczył. Czy taki związek ma prawo bytu? Jaką rolę odegrać w nim może nienarodzone jeszcze dziecko?

By odsunąć od siebie te myśli i traumatyczne wspomnienia, profiler stara się rozwikłać kryminalną zagadkę. W śledztwo wchodzi głęboko, zahaczając tym samym o zakamarki własnego umysłu. Znał ofiarę. Kiedyś łączyło ich coś pomiędzy fascynacją, a uczuciem. Czy ten pominięty szczegół może mieć istotny wpływ na sprawę?


Nie było to "zwykłe" morderstwo. Raczej, doskonale przemyślany, dopracowany rytuał, w którym kluczowe wydają się trzy elementy - celtycki kocioł z wodą, pozycja ofiary i jej dość zaawansowana ciąża. Wizje z przeszłości, czy wspomnienie skomplikowanego charakteru dziewczyny mogą nieco zakłócać to, co Kraken powinien zobaczyć budując obraz mordercy. Mimo to wie jedno - na celowniku są przyszłe matki i ich dzieci, a także - być może - niedoszli ojcowie, co każde przypuszczać, że on i jego partnerka również są narażeni. Rytuały wody pochłonąć więc mogą niejedno życie. By temu zapobiec, trzeba w porę odnaleźć drugie dno tej zbrodni.

I tu zaczyna się zabawa! Eva García Sáenz de Urturi nie poprzestała na świetnej, kryminalnej intrydze, wzmiankach o rytuałach czy ciekawym wątku obyczajowym. Oprócz świetnej historii, zaserwowała czytelnikom klimatyczną podróż, nie tylko wgłąb umysłów, czy rodzinnych tajemnic, ale i do zabytkowego miasta. Wielowątkową opowieść łączą emocje i problemy. Całość tworzy dzieło, które z pewnością odegra znaczącą rolę wśród książek tego gatunku.


Rytuały wody to druga część Trylogii Białego Miasta. Dla mnie stanowiła jednak początek przygody z Autorką i zupełnie nie brakowało mi informacji z pierwszego tomu, by wsiąknąć w fabułę. Mimo to wiem, że po "Ciszę białego miasta" także sięgnę.

RYTUAŁY WODY
Eva García Sáenz de Urturi
WYDAWNICTWO MUZA
TRYLOGIA BIAŁEGO MIASTA
STRON: 535

Księgarnia Internetowa MUZA SA

Rytuał wody Cisza białego miasta

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,