czwartek, 14 września 2017

PORZUĆ SWÓJ STRACH - ROBERT MAŁECKI
Strach, smutek i tęsknota nierzadko stanowią wstęp do uzależnień i autodestrukcji, szczególnie, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Te negatywne emocje towarzyszą Benerowi od sześciu lat. Weszły do jego życia chwile przed tym, gdy na świat miało przyjść jego dziecko i zajęły miejsce  żony, po której słuch zaginął. Dziennikarz nie zatracił się jednak w kieliszku, ani innej formie "znieczulania". Szukał, nie tylko swoich bliskich. Zamiast zaginionych pojawiały się kolejne pytania. Każdy dzień przypominał nierówną grę. Grę o życie i szczęście. Grę o spokój sumienia. Aby ją przejść musiał porzucić swój strach. Musiał zejść do podziemia.

Marek nie przypuszczał nawet, że powierzona mu "misja" - odnalezienie maturzystki - może w jakikolwiek sposób przybliżyć go do zrozumienia swojej osobistej tragedii. Jedyny związek, jaki początkowo zauważał, to zniknięcie młodej kobiety. Monika ewidentnie szukała z nim kontaktu i zostawiała ślady wnoszące do życia Benera jeszcze większy niepokój. Pozostawione elementy układanki nie łączyły się w całość, do czasu, gdy mężczyzna porzucił swój strach. Bodźcem do tego stał się przywołujący wspomnienia przedmiot należący do jego żony. Przedmiot, będący w posiadaniu zaginionej niedawno dziewczyny.Toruń stał się miejscem ludzkich dramatów, zbudowanym z kłamstw, cierpienia i cywilizacyjnych chorób, które trawią całe rodziny. Zaczął przerażać, zarówno podziemiem, jak i zbudowaną na ulicach miasta siatką, w którą wpadali ci najsłabsi. Ciągnęli za sobą wszystko, co mieli. Zatracali się. Pozwalali, że dosłownie zniknie to, co dobre i ważne. Nie wiedzieli nawet kiedy to nastąpiło. Bener również nie miał pojęcia, od jak dawna bierze udział w grze.

Nie jestem zwolennikiem przyczepiania łatek i szukania porównań, ale jedno nasuwa się samo. Od pierwszych stron II tomu historii Marka mam wrażenie, że Autor - Robert Małecki, to polski Harlan Coben, który idealnie buduje napięcie i sprawia, że rozsypane, całkowicie nieskładające się wątki zaczynają układać się w całość. Obrazowy język i naturalne smaczki tylko to ułatwiają. Przy pierwszym tomie Autor obiecywał, że najgorsze dopiero nadejdzie. Stało się zupełnie odwrotnie. Druga "randka" z Benerem była jeszcze ciekawsza. Nie mogę się doczekać trzeciej! I jestem pewna, że będzie to bestseller.
PORZUĆ SWÓJ STRACH
Robert Małecki
Tom: II
Cykl: Marek Bener
Stron: 440
Wydawnictwo Czwarta Strona

1 komentarz:

  1. Brzmi świetnie, to jest to co własnie teraz próbuję zrobić - pozbyć się strachu :P

    OdpowiedzUsuń