poniedziałek, 10 lipca 2017

LOKATORKA - J P DelaneyPodobno człowieka oceniać można na podstawie jego mieszkania. Minimalistyczne, sterylne domy z pustymi ścianami wskazywałyby więc na to, że mieszkańcy odczuwają wewnętrzną pustkę i starają się oczyścić umysł. Białe wnętrze przyciągało kobiety, które chciały wyzbyć się traumatycznych wspomnień i zacząć wszystko od nowa, z czystą kartą. Łączyły je nie tylko przeżycia i życiowy bałagan. Były podobne i obie, w niemal identyczny sposób zaczęły tracić kontrolę. Poddały się urokowi architekta i jego czterem ścianom, które faktycznie wpływały na psychikę. Jedna z nich właśnie w tym niezwykłym domu straciła życie. Podobno pozwoliła, by zatruto jej umysł. Druga "Lokatorka" jeszcze żyła, choć zbliżała się do granicy.Świetnie skonstruowany thriller psychologiczny pozwalający na zgłębianie psychiki wielu osób. Historia toczy się dwutorowo, co dodatkowo buduje napięcie i podkreśla podobieństwa bohaterek. Jedna z nich - Emma, szuka bezpiecznego gniazdka, w którym otrząśnie się po napadzie. Wprowadza się do specyficznego mieszkania i rozpoczyna w nim wewnętrzną przemianę. Odsuwa się od znajomych, kończy swój związek i angażuje się w nietypowy romans z właścicielem domu. Po czasie lokal stoi pusty. Emma nie żyje. Do apartamentu wprowadza się Jane. Młoda, bardzo podobna do poprzedniej lokatorki kobieta, która niedawno straciła dziecko. Ona również stara się zostawić bagaż doświadczeń przed drzwiami i wplątuje się w związek z Edwardem, pozwalając, by poniekąd przejął on nad nią kontrolę.

"Nie można opowiedzieć drugi raz tej samej historii i spodziewać się innego zakończenia."


Aby móc zamieszkać przy Folger Street 1 należy złożyć podanie, dostarczyć trzy zdjęcia i uzupełnić formularz odpowiadając na nietypowe pytania o psychologicznym podłożu. Następnie zaakceptować trzeba niemal dwieście reguł, które ograniczają prawa wolności. Człowiek staje się poniekąd kontrolowany przez dom. Dlaczego więc ludzie pragną w nim mieszkać? Co powoduje, że właściciel wybiera bardzo podobne lokatorki? I czemu nie można wnosić do środka zbyt wielu osobistych rzeczy?
Z każdą kolejną stroną piętrzą się pytania a odpowiedzi okazują się być błędne. Końcówka zresztą i tak zmienia wszystko, co człowiek zdołał sobie zbudować w głowie.

Lokatorka to bardzo dobry thriller opowiadający o manipulacji, braku kontroli i najciemniejszych zakamarkach ludzkiej psychiki. Z całą pewnością poszerza horyzonty, skłania do myślenia oraz udowadnia, jak łatwo jest się pomylić i zacząć żyć cudzym życiem.Fragment powieści.

Niebawem czeka nas ekranizacja powieści, która podbiła listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.


Aktualnie można ją kupić o 30% taniej.


LOKATORKA
Autor: J P Delaney
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 360
Premiera: 2017


1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki,bo czytałam o niej skrajne opinie.Jednych zachwyciła,a z kolei innych bardzo rozczarowała.Ciekawe do której grupy będę się sama zaliczać po lekturze :)

    OdpowiedzUsuń

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,