czwartek, 17 listopada 2016

LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - część VIII

Ostatnio parę popularnych telewizyjnych programów (m.in kulinarnych) karmiło nas wiedzą o żywieniu psów resztkami ze stołu. Kwestie typu "jak nie zjemy to psiak zje, żeby się nie zmarnowało. Też mu się coś należy" niestety nie zostały skomentowane w programie przez kogoś, kto jakąkolwiek wiedzę o jedzeniu dla zwierząt posiada. W świat więc poszedł jasny komunikat - "pies to żywy śmietnik. Ma zjeść wszystko od nagryzionego kotleta, poprzez zlewki zup i sosów, aż do obierków". Pani napełniająca psią miskę tym, czego ludzka rodzina nie dojadła niestety nie wiedziała, że takim pożywieniem psu robi krzywdę. Nie zapoznała się raczej z listą produktów, które w zasięgu psiej mordy znaleźć się nie powinny. Nieświadomie zastosowała więc szkodzenie poprzez żywienie. Dla równowagi, jako, że w przyrodzie nic nie ginie występuje na szczęście również leczenie poprzez wprowadzenie odpowiedniej karmy. Missi kolejny raz może posłużyć za przykład. Co prawda pies nie zawsze wie, co mu może zrobić krzywdę, i do mordy bierze wszystko, co w jej zasięgu się znajduje, ale, chyba od tego ma przy sobie człowieka, żeby mu w porę powiedział: "zostaw. Nie wolno!".


Jak pomóc gdy pies ma sezonowy nawrót problemów gastrycznych?
Gdy chudnie, notorycznie wymiotuje, ma wzdęcia, odbijanie, przelewanie w brzuchu.

Gdy przeszło 10 miesięcy temu rozpoczynaliśmy terapię "karmienie poprzez żywienie - FORZA 10 INTESTINAL ACTIVE", zastanawiałam się, po jakim czasie karma przestanie spełniać swoją rolę i będę zmuszona szukać dla Missi nowego menu. Zwykle po kilku miesiącach bokserka przestawała tolerować zastosowaną karmę i konieczna była zmiana. Około miesiąc temu pojawiły się (jak co roku, jesienią) problemy gastryczne i zastanawiałam się, czy uda się "ugasić pożar" i utrzymać stosowaną dietę. Zwykle, jedynym wyjściem oprócz zastosowania farmakologii była zmiana karmy. Tym razem wystarczyło podanie opakowania IPP20, nospy i powrót do karmienia 3 razy na dobę. Problemy gastryczne ustąpiły i znów Missi jest szczęśliwym psem. Dowodzi to jasno, że Forza 10 intestinal active jest nie tylko doskonałą karmą zapobiegającą problemom gastrycznym ale również skutecznym lekiem na już istniejące.

Po krótkim nawrocie problemów gastycznych ( wzdęcia, odbijanie, ulewanie) i zastosowanym krótkim leczeniu przeciw wrzodowym, do listy zalet karmy dorzucamy kolejną. Przy nawrocie problemów gastrycznych nie trzeba zmieniać karmy, wystarczy włączyć leki i ewentualnie zmienić cykl karmienia, żeby jak najmniej obciążać żołądek.

Cała walka z problemami opisana od pierwszego worka: TUTAJ.Relacja Moniki dotycząca karmy FORZA 10 INTESTINAL ACTIVE: 

  • Monika Czaplicka
    14.11.2016 18:34
    Monika 


    Nadal jesteśmy na karmie Forza Intestinal. Jak widać psy mają się dobrze, kupy są wzorcowe i może tego tak wyraźnie nie widać , ale chyba też zasługą tej karmy jest piękna sierść wszystkich psiaków. Do tego jeszcze ciekawe jest to, że psia skóra nie pachnie niczym innym, jak ziołami. I dotyczy to całej trójki. Skończyły się brzydkie zapachy z paszczy , ogólnie nadal jestem zdania, że ta karma to był świetny wybór. Poleciłam ją już kilku osobom. Jedyny mankament, to rozmiar chrupek, jeśli chodzi o mniejsze psy. Z relacji wiem , że przydałyby się chrupeczki dla małych piesków. W każdym razie my zostajemy przy tej karmie , na pewno w najbliższym czasie nie planuję zmiany.


Czego unikać w żywieniu psa?
1. CEBULA I CZOSNEK - mogą doprowadzić do anemii.
2. CZEKOLADA - jest trująca dla psa.
3. WINOGRONA, RODZYNKI - rujnują psie nerki.
4. KAWA/HERBATA/KAKAO - może doprowadzić do poważnych zaburzeń ciśnienia
5. AVOCADO - jest toksyczne dla psa
6. PIECZYWO I GRUBOZIARNISTE KASZE - nie wskazane u boksera - powodują wzdęcia ponieważ bardzo długo zalega w psim żołądku.
7. RABARBAR, SZCZAW - mogą doprowadzić do kamicy nerkowej.
8. KOŚCI - zatykają psie jelita i mogą spowodować jego perforację
9. FASOLA, BÓB - mogą spowodować wzdęcia, które łatwo prowadzą do skrętu żołądka.
10. ALKOHOL - może spowodować: zaburzenia w oddawaniu moczu, uszkodzenie układu nerwowego, utratę przytomności, śmierć.
11. CYTRUSY - Powodują anemię.
12. LUDZKIE JEDZENIE (doprawione, poddane obróbce termicznej).
13. ORZECHY MAKADAMIA - zawierają związki toksyczne dla psów.
14. CIASTO DROŻDŻOWE - szczególnie surowe - może doprowadzić do niekontrolowanego rozrostu drożdży w psim organizmie, co skutkuje nawet pęknięciem układu pokarmowego.
15. LUDZKIE WITAMINY - szczególnie te, zawierające żelazo - uszkadzają wątrobę i układ pokarmowy.
16. SUROWE JAJKA - mogą zarazić salmonellą (dlatego jajka należy sparzyć).
17. PROSZEK DO PIECZENIA/SODA - mogą doprowadzić do skurczu mięśni.
18. GRZYBY - nawet te jadalne - zakłócają pracę żołądka, systemu nerwowego, nerek i serca.
19. MLEKO I PRODUKTY POCHODZENIA MLECZARSKIEGO - podawane po okresie szczenięcym mogą spowodować biegunkę i wywołać reakcję alergiczną.
20. NADPSUTE/SPLEŚNIAŁE JEDZENIE !!

Czasem nawet mała ilość "zakazanego" produktu może bardzo zaszkodzić psu. Najlepiej jest więc przyjąć zasadę niedokarmiania zwierząt ludzkim jedzeniem. One tego nie potrzebują, tak jak my nie musimy uzupełniać diety psią karmą. Dobra (niemarketowa) karma idealnie dopasowana do zdrowia, trybu życia, wieku i osobistych zapotrzebowań psa, podawana w wyznaczonej dawce pokryje wszystkie zapotrzebowania.


Jest to karma specjalistyczna. Nie jest niezbędna dla każdego psa, dlatego pracownicy sklepu SKLEPZKARMAMI.PL chętnie dopasują pożywienie dla idealne dla danego zwierzaka. 


1 komentarz:

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,