środa, 23 listopada 2016

CHIRURG - TESS GERRITSEN - Anatomia Zbrodni - Tom 1"Primum non nocere" - "Po pierwsze nie szkodzić". Pomagać, leczyć, ratować życie. To przyrzekają lekarze. To, przynajmniej z założenia pragną czynić. W tym upatrują się zbawczej misji. Są żądni krwi, która oznacza wygraną walkę ze śmiercią. Zdarza się jednak i tak, że niesienie pomocy niezgodne jest z klauzulą ich sumienia. Oni chcą ranić i karmić się strachem ofiary. Chcą zaprosić do zabawy kostuchę i z nią pogwałcić wszystkie prawa. Wiedzą gdzie i jak ciąć. Kochają zapach krwi. Z niej wyczytać potrafią wszystko. HIV, białaczka, anemia, strach. Poziom białych krwinek i płytek krwi. I na tą samą krew patrzą ci, którzy zamiast kitla noszą mundur, kaburę i odznakę. Nie interesuje ich hematokryt. Szukają poszlak. Śladów. Wskazówki. Rozpoczyna się swoista ANATOMIA ZBRODNI. 18 tomów kryminału spisanego ręką amerykańskiej lekarki - Tess Gerritsen. Trafiamy do niej, na oddział. Przyjmuje nas "Chirurg". Trzyma skalpel i pragnie krwi. Tej, która spłynie z wykrojonej kwintesencji kobiecości. Z macicy.


        

"Chirurg" kocha kobiety. Szczególnie te, które zaraz zginą z jego ręki. Te, z którymi może "pobawić się w lekarza". Ma swoje zasady. Jest dokładny. Zaczyna od swoistej gry wstępnej, niszczącej delikatną damską psychikę. Wdziera się w ich życie i zostawia po sobie nie tylko rany na ciele. Wręcza im strach. Panikę. Obrzydzenie. Do karty choroby dopisuje gwałt. I czeka... W odpowiednim momencie uderza, by pobawić się znów. Tym razem sięga po skalpel, który idealnie leży w dłoni. Wycina trofeum. Podrzyna gardło i szuka kolejnej zwierzyny. Karmi się ich strachem. Nigdy nie używa znieczulenia. Poluje.
Od lat podobne sidła zastawione są na silną kobietę, która na co dzień pamięta o przysiędze Hipokratesa. Lekarka Catherine Corell jest na celowniku.

Nietypową "salę operacyjną" odwiedzają detektywi - Tomas Moore i Jane Rizzoli. Mają broń i spore doświadczenie, ale nie potrafią wytrącić skalpela z ręki Chirurga."Chirurg" to pierwszy tom niesamowitej serii - Anatomia Zbrodni - w której emocje rozłożone są na czynniki. Niezmaterializowana krew kapie z każdej strony. Sterylne narzędzia wypadają na ziemię. Jest nerwowo jak na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Gorący nocny dyżur rozpoczynamy z pierwszą stroną. Potem tylko płynie krew i właśnie z tego płynu wyczytać próbujemy prawdę. Zakładamy fartuch i rękawiczki. Tniemy brudząc dłonie, w które później chwytamy pistolet.

Rewelacyjna, cholernie mądra i bardzo interesująca powieść łącząca szpital, policję i miejsce zbrodni. Ma w sobie smutny realizm i żądzę świeżej krwi. Opisuje to, czego wyleczyć się nie da.


Dzięki wydawnictwu ALBATROS mamy szansę zostać w szpitalu na dłużej. Nasz pobyt na oddziale liczyć może 18... tomów. Pięknie oprawioną kolekcję - Anatomia Zbrodni - można prenumerować.

illustration
https://literia.pl/gerritsen


Polecam. Naprawdę warto.
Tym bardziej, że pierwszy tom kosztuje grosze.

Więcej szczegółów dotyczących serii - tutaj.
 

1 komentarz:

  1. Znam wszystkie książki z serii Rizolli&Isles i bardzo je polecam. Tess Gerritsen jest genialna!

    OdpowiedzUsuń

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,