czwartek, 24 listopada 2022

WIATROŁOMY - ROBERT MAŁECKI


 "Wiatr gnał po wiatrołomach, szarpiąc koronami drzew, które zamiast piąć się w górę, ku niebu, w agonii chłostały ziemię." Człowiek upada podobnie. Prywatne dramaty łamią ludzi dokładnie tak samo, jak robi to żywioł. Uleganie emocjom, zatracanie się w swym bólu i próba ucieczki przez drogę, która niszczy tworzą obraz równie naturalny i smutny, jak ten, który zostawia po sobie wichura. Dwoje takich ludzi - zniszczonych, zatraconych, uzależnionych rozwiązać ma sprawę zaginionego niemowlęcia, za którą kryje się jeszcze więcej cierpienia. Bólu, jaki natura mogła wykreować. 

Trzydzieści lat minęło, od kiedy ktoś porwał dwumiesięcznego chłopca i jego miejsce wypełnił niewyobrażalnym cierpieniem rodziców. Przez cały ten czas, nikt nie zauważył, że sprawa ma związek z tragedią, jaka rozgrywała się w jeszcze jednej rodzinie. Nikt nie połączył kropek i nie pojął, że nie tylko za zaginięciem dziecka, ale i za poczęciem czy samymi narodzinami może stać psychiczna, paraliżująca krzywda. Dopiero komisarz Maria Herman zdołała dostrzec w tej sprawie drugie dno. Bez wątpienia w pracy pomaga jej ciężar jaki dźwiga od dziecka, i który od lat przybiera formę nałogu. To, co ułatwia jej zawodowe działania, niszczy życie i potencjalne związki. Jej zawodowy partner wydaje się równie pokrzywdzony przez życie. Dlaczego ludzie, którzy cierpią widzą więcej? Co mogą odnaleźć w tej sprawie? 

Każdy z nas przeżywa w życiu swoje trzęsienia ziemi, których skutki towarzyszą nam do końca naszych dni, często wywołując efekt domino i burząc wszystko co do tej pory osiągnęliśmy. Naturalne, destrukcyjne żywioły mają swój początek w traumach, choć może nie zawsze i nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Napędza je życie.

Robert Małecki jest niekwestionowanym mistrzem, tworzącym historię żywcem wydarte z prawdziwego świata. Jego opowieść przepełniona jest emocjami, pokryta krwawiącymi ranami i opisana pięknym językiem. Wiatrołomy są tego najlepszym przykładem. Ta książka jest dowodem tego, iż autor nie tylko potrafi pisać, ale i patrzeć, dostrzegać, przeżywać i myśleć. Małecki tworzy i w swoje dzieło wkłada życie - trudne, ciężkie, nie zawsze piękne. Tym razem historia skrywa nie tylko temat uzależnień od hazardu, specyficznego seksu czy depresji. Dotyka także takich tematów, jak choćby brak miłości, pewności siebie i dzieciństwo skalane niedostępnością emocjonalną matki. Robert obnaża ludzkie słabości. Jedna z najlepszych książek tego roku. Nazwisko na okładce (swoją drogą - genialnej) jest tego gwarancją, i właśnie dlatego powieść jest już bestsellerem

Księgarnia TaniaKsiazka.pl aktualnie oferuje promocyjną cenę. 

WIATROŁOMY
ROBERT MAŁECKI
SERIA: KOMISARZ MARIA HERMAN
WYDAWNICTWO LITERACKIE
STRON: 512
ROK: 2022 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz