piątek, 7 stycznia 2022

POSTĘPY MALUCHA: CZAS NA SEN | MAMUSIU, CHCĘ SIUSIU


Postępy malucha to ogromne kroki małych stóp w stronę samodzielności. I choć przychodzą one naturalnie i są wpisane w dorastanie, na rodzicach ciąży obowiązek wspierania tego procesu (a przede wszystkim głównego zainteresowanego). Te kartonowe książeczki są świetną pomocą naukową! Oczywiście, nie nauczą Dziecka szybkiego zasypiania czy korzystania z nocnika, ale pozwolą na zobrazowanie danych czynności i rytuałów. Nauka poprzez zabawę jest przecież najlepszą formą edukacji. 

Czas na sen. Dla Dziecka dzień jest zawsze za krótki i na tyle interesujący, że trudno pogodzić się z nadejściem nocy. Nierzadko następuje walka: z rodzicami, że zmęczeniem, a więc i z samym sobą - by przypadkiem nie zasnąć i nie stracić szansy na zabawę i odkrywanie świata! Ta książeczka pozwala na wprowadzenie (usprawnienie) wieczornych rytuałów poprzez uporządkowanie czynności przed snem. Nauka płynąca ze stron jest dość jasna: pogodzić się z faktem, iż nadchodzi noc, wykorzystać czas na regenerację, by od rana znów odkrywać nieodkryte i przede wszystkim wyrobić zdrowy nawyk (szybkiego) zasypiania. 
Mamusiu, chcę siusiu. Odpieluchowanie spędza sen z powiek wszystkich rodziców. To niezwykle ważny etap, na który maluch musi być w pełni gotowy (warto poczytać o zbyt szybkim pozbyciu się pampersa). Oczywiste jest, że Dziecko musi zacząć sygnalizować swoje potrzeby. Jednak, by wiedziało, że może to robić, dobrze byłoby mu o tym powiedzieć. Właśnie w tym sprawdzi się ta książeczka. Czarnej roboty rzecz jasna nie załatwi, ale z całą pewnością usprawni ten proces dojrzewania. 
Wartościowy pakiet książek dla dzieci opiera się na miłych dla oka ilustracjach i krótkich wierszykach. Obrazki ciekawią Maluszka i przedstawiają ważne etapy jego dorastania. Książeczki są niewielkie, lekkie, pasujące do małych dłoni, a kartki sztywne, więc dość odporne na ich destrukcyjne działanie czytelników. 

Muszę przyznać, że u nas wzbudziły duże zainteresowanie. Oczywiście najbardziej wartościowym walorem okazały się zwierzęta, które miały być tłem obu opowieści, ale momentalnie wysunęły się na prowadzenie - nie jest to jednak żadna nowość.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz