piątek, 12 lipca 2019

LECZENIE POPRZEZ ŻYWIENIE - LATO


Bokser - pies bez wad, ale czy na pewno? Ciężko znaleźć feler w charakterze, jeśli ktoś chce psa radosnego, chętnego do zabawy i tęskniącego za człowiekiem, po kilku minutach. Mając "wieczne dziecko" w domu trudno jednak nie zauważyć u niego wszelakich poważnych problemów płynących z budowy anatomicznej. Jest ich na tyle dużo, że wyodrębniono syndrom BAS (Brachycephalic Airway Syndrome), czyli właściwy dla ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych) zespół wad anatomicznych. Ta pora roku mocno je nasila. Dlaczego?



- Krótkoczaszkowość a oddychanie -

Wysokie temperatury są bardzo groźne dla psów z krótką kufą, więc i skróconymi drogami oddechowymi. Boksery mają utrudnione wentylowanie się i dostarczają sobie zbyt małą ilość tlenu, przez co bywają niedotlenione i są bardziej narażone na udar cieplny. Psy szybciej się męczą i potrzebują dłuższej chwili, by odpocząć. Nawet po teoretycznie niewielkim wysiłku (spacer w ciepły dzień) bokser potrafi rozpłaszczyć się na ziemi i próbować się schłodzić szybko oddychając przez otwartą mordkę. Nierzadko w parze z niedotlenieniem idą problemy z sercem. Mimo to przedstawiciele rasy są (z natury) niezwykle żywiołowi i chętni do szaleństw, czyli poprzez swoje zachowania tylko potęgują problemy. Czy da się więc ostudzić ten cudowny temperament w upalne dni? Nie do końca, ale dla dobra psa należy go uspokajać i dawkować mu wysiłek, choćby skracając spacery i wybierając na nie godziny, gdy jest choć trochę chłodniej.



- Krótkoczaszkowość, a żywienie -

Nawet charakterystyczne dla boksera głośne chrapanie jest oznaką wady anatomicznej, która może znacznie utrudniać funkcjonowanie. Bardzo często psy krztuszą się przy jedzeniu i połykają sporą ilość powietrza, przez co zdarza im się wymiotować po posiłku - bezpośrednio po odejściu od miski lub nawet kilka godzin później. Dodatkowo, z uwagi na budowę ciała (głęboka klatka piersiowa) rasa jest predysponowana do skrętu żołądka, który może doprowadzić do bolesnej śmierci. Tu pojawia się więc pytanie jak i czym karmić psy, by je przed tym uchronić.

 

Stojak na miski?
Szkoły są różne - jedna mówi o karmieniu na podwyższeniu, druga o stawianiu miski bezpośrednio na ziemi. Z obserwacji, wydaje mi się, że zależy to od osobistych uwarunkowań, gdyż jeden z moich psów lepiej się czuje, gdy miska jest nieco wyżej, natomiast u drugiego powoduje to ewidentny problem. Moje psy jedzą więc na różnych wysokościach.

Porcje?
Najgorsze, co możemy zrobić to przeciążyć psi żołądek. Warto więc podawać psom mniejszą porcję dwa razy dziennie, o stałych godzinach, by organizm w porze karmienia wytwarzał soki żołądkowe. Porcja dzienna musi być dopasowana do wieku, wielkości psa, pory roku, jego aktywności i być uwarunkowana kalorycznością karmy.

Karma?
Pewne jest, że bokser potrzebuje wysokogatunkowej karmy. Z uwagi na częste alergie należy ją dopasować do psa metodą prób i błędów. U Missi był z tym ogromny problem. Mała długo nie przybierała i choć po prostu jest maleńka, to zwyczajnie była nieproporcjonalnie chuda, gdyż ciężko było znaleźć jej pożywienie, które odpowiednio ją odżywi i nie wywoła problemów natury gastrycznej. Na szczęście trafiłam na FORZA10 INTESTINAL ACTIVE, ze sklepu z karmami, którą Missi je od ponad trzech lat. Śmiało mogę powiedzieć, że ten wybór, w przypadku psów tak delikatnych i wymagających to leczenie poprzez żywienie. Problemy ustały, pies jest szczęśliwy i zdrowy.


- Krótkoczaszkowość a życie -

Ta krótka, charakterystycznie spłaszczona kwadratowa mordka i równie typowa dla boksera głowa, czy duże (mądre) oczy są tym, co wizualnie tak przyciąga do rasy. Sprawia to, że nasze psy są równie piękne z wyglądu, jak i z charakteru. Często jednak utrudnia to naszym psom właściwe funkcjonowanie i powoduje, że jako mądrzy właściciele musimy na nie bardziej uważać.

Reasumując, czy bokser to pies bez wad? W skrócie powiedziałabym, że jedynymi wadami jest to, że za szybko odchodzą i za często chorują. Najczęściej przez człowieka, który kombinuje z wzorcem (skracając kufę jeszcze bardziej), nieodpowiednio karmi i przymyka oko na BAS i rasowe predyspozycje do chorób.

 

_______________________________________________



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz