środa, 12 października 2022

MROCZNE WYZNANIA - LISA UNGER


"Duchy pogrzebanych marzeń czają się w każdym kącie". 
Co kryje się pod płaszczem idealnego życia? Ile sekretów, bólu i smutku zostaje na co dzień przemilczane i zamiecione pod dywan? Ile zła kryje się w doskonałej relacji? I co może się stać, jeśli wypuścimy tajemnice na nieznany grunt, dzieląc się mrocznymi sekretami z kimś, kogo powinniśmy nigdy więcej nie zobaczyć. 

Jedno przypadkowe spotkanie z nieznajomą zatrząsło życiem jak z obrazka. Dziwny magnetyzm przyciągnął do siebie dwie zupełnie obce kobiety, a los stworzył im okazję do zwierzeń, obarczając najpierw obie wyjątkowo ciężkim dniem. "Sypiam ze swoim szefem" - powiedziała jedna, a druga, w odwecie, wyznała, że podejrzewa męża o zdradę z opiekunką dzieci. Te osobiste, intymne spowiedzi powinny zadziałać oczyszczająco, zdjąć jakiś ciężar z barków i zapewne właśnie tak by było, gdyby nie padło złowrogie pytanie: "Nie chciałabyś czasem, żeby twoje problemy tak po prostu same się rozwiązały?". Dziwnym trafem niedługo po tym spotkaniu niania znika. Pojawia się policja, potem zmasakrowane ciało młodej kobiety, a na wierzch wychodzą takie tajemnice, o których trudno nie tylko mówić, ale i ich słuchać. Sekrety, zdrady, oszustwa i nieczyste gry. Emocje, błędy, uczucia. Wszystko to zamknięte idealną klamrą i złożone w trudną i wyjątkowo intrygującą historię. Lisa Unger stworzyła niezwykłą powieść. Atmosfera jest parna, prawdziwa i ciężka. Opada na czytelnika i przygniata go nie tylko ludzkimi dramatami, ale także pytaniami bez odpowiedzi. Genialnie napisana i przetłumaczona książka, naszpikowana zdaniami wartymi zapamiętania. Idealna na jesienne wieczory. 

Prócz rodzinnych tajemnic i związkowych sekretów pojawia się także wątek ludzi-duchów, którzy "zawodowo" rozgrywają innych, robiąc z nich swoje "projekty". Oszuści o fałszywej tożsamości potrafią zrujnować człowieka, gdyż sposobem odbierają mu nie tylko pieniądze, ale i marzenia. Za nimi jednak także stoi jakaś mroczna historia, która sprowadziła ich na tak specyficzną ścieżkę "kariery". Jestem pod ogromnym wrażeniem. Z całą pewnością jest to jedna z ciekawszych i najlepiej napisanych książek, jakie czytałam w tym roku. To historia, do której wrócę z przyjemnością.


TŁUMACZENIE: EWA SKÓRSKA
WYDAWNICTWO MUZA
STRON: 384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz