czwartek, 25 stycznia 2018

MAMA KŁAMIE - Michel Bussi


Dziecko. Bezbronna, niewinna istota potrzebująca ochrony w złym świecie przepełnionym czarnymi charakterami. Plastyczny umysł, którym ktoś musi odpowiednio pokierować mówiąc co jest prawdziwe i dobre, a co żyje tylko w małej głowie. Zwykle od tego są rodzice. Najważniejsi, "najmądrzejsi" dorośli zawsze mający rację. Czasem jednak dziecko z jakichś przyczyn wierzy, że "Mama kłamie" i nie jest prawdziwa. I choć kilkuletni mózg powinien mieć bardzo krótką pamięć, mały chłopiec twierdzi, że doskonale widzi obrazy z poprzedniego życia. Z życia z inną mamą, o której przypomina mu pluszowa zabawka - powiernik sekretów.

Malone nie jest zwykłym przedszkolakiem. Ma co prawda dom i pełną rodzinę, którą kocha, ale wierzy, że nie jest ona prawdziwa. Nikt inny tego nie wie, choć chłopiec głośno wspomina swój dawny dom i inną mamę. Rysuje to, co pamięta, ale dorośli widzą na kartkach tylko nierówne kreski, nieprzypominające zamku, który rzekomo widział, ani zapamiętanego statku. Jedynie dziecięcy psycholog znający ulotność pamięci kilkulatków zaczyna dostrzegać spójność w obrazkach i opowieściach. Drąży więc i stara się zajrzeć jak najgłębiej w psychikę chłopca, któremu nikt nie wierzy. Inni widzą w tym wyłącznie fantazję i liczą na to, że dziecko zapomni o swoich "bajkach". Pytanie tylko, czy na pewno powinien i dlaczego dotąd te historie nie zatarły się pod wpływem nowej wiedzy każdego dnia wpływającej do główki niespełna czterolatka.

Vasile chciałby dowiedzieć się więcej, ale chłopiec odsyła psychologa do maskotki, która pomaga mu pamiętać. Co widział "miś" i dlaczego Malone panicznie boi się deszczu? Czy "Mama kłamie" naprawdę?


Ta książka kusiła mnie od dawna okładką i opisem, ale dopiero teraz trafiła w moje ręce. Pokładałam w niej ogromne nadzieje, choć kompletnie nie spodziewałam się tego, co otrzymałam. Bussi stworzył mistrzowskie dzieło utkane z perfekcyjnie uchwyconych zachowań i odruchów ludzi. Skupił się na naturalności i połączył dziecięcy, nieco bajkowy świat z brudną, trudną rzeczywistością. "Mama kłamie" to powieść wciągająca szczegółowymi obrazami. Napisana tak, że po zamknięciu jej robię dla autora więcej miejsca na regale i spodziewam się, że każda kolejna jego książka trafi również na listę bestsellerów.

W moim odczuciu to wyjątkowa historia, nie tylko dlatego, że stanowiła świąteczny prezent od wyjątkowej osoby. :) Madziu, dziękuję, trafiłaś idealnie! Ten Francuz rozgościł się u mnie na dobre.
MAMA KŁAMIE
Michel Bussi
Wydawnictwo Świat Książki
Stron 496

___________________________________________________________________

Pomijając już, czy "mama kłamie", czy też nie... prawdą jest, że można szybko i tanio uzupełnić biblioteczkę w księgarni, która niczym pluszowy miś nie zawodzi. :)Wielka promocja - kup 3 książki za 33 zł!

KSIĘGARNIA TANIA KSIĄŻKA
Ponad 250 książek w niższej cenie!
Promocja trwa do 29.01.2018 do godz. 23.59!
Liczba egzemplarzy w promocji jest ograniczona - kto pierwszy, ten lepszy!

Nowa cena (11zł za sztukę) pojawia się w koszyku po dodaniu trzech książek z listy. Polecam!

1 komentarz:

Twoje zdanie jest mile widziane.
Pozdrawiamy,